Polecane publikacje
Francuzi zbudują pierwsze pływające farmy wiatrowe (19683)
2016-08-18Sektor offshore rozwija się w Europie świetnie. Podana przez WindEurope wartość inwestycji w morskie farmy wiatrowe wyniosła (na Starym Kontynencie) w I połowie br. aż 14 mld euro. Na razie budowane w Europie morskie farmy wiatrowe bazują na konstrukcjach na stałe przytwierdzonych do morskiego dna. To się jednak może zmienić.
Wobec stopniowego zapełniania dostępnych stref morskimi wiatrakami z czasem będzie trzeba budować je w coraz większych odległościach od wybrzeży i na coraz głębszych wodach. W takiej sytuacji budowa tradycyjnych fundamentów dla morskich wiatraków będzie coraz trudniejsza i droższa.
Rozwiązaniem może być lokowanie morskich wiatraków na ruchomych, pływających fundamentach. Prace nad takimi fundamentami prowadzone są od pewnego czasu m.in. przez czołowe europejskie koncerny energetyczne – portugalski EDP czy norweski Statoil.
Ten pierwszy zakończył, we współpracy z innymi zaangażowanymi w ten projekt firmami, trwające u wybrzeży Portugalii od 5 lat testy pływającej elektrowni wiatrowej. Do tego celu wykorzystano turbinę Vestas V80 o mocy 2 MW. Od grudnia 2011 r. elektrownia wiatrowa wyprodukowała niemal 17 GWh energii elektrycznej, a jej pracy nie zaszkodziły fale sięgające nawet 17 metrów.
Teraz EDP, przy wsparciu rządu Portugalii i Komisji Europejskiej, przymierza się do budowy pływającej farmy wiatrowej o mocy 25 MW.
Z kolei Statoil zrealizował pilotażowy projekt pływającej turbiny o mocy 2,3 MW, która rozpoczęła pracę u wybrzeży Norwegii już w 2009 r. Teraz Statoil zbuduje pływającą farmę wiatrową o mocy 30 MW, która powstanie w odległości 25 km od wschodniego wybrzeża Szkocji. W ramach projektu o nazwie Hywind powstanie 5 pływających elektrowni wiatrowych Siemensa, każda o mocy 6 MW. Turbiny zostaną zainstalowane na wodach o głębokości sięgającej 95-120 m.
Na pozycję lidera w rozwoju pływających farm wiatrowych może teraz jednak wysunąć się Francja. Paryż właśnie rozstrzyga aukcję dedykowaną takim projektom. Na razie przyznano licencję na realizację dwóch inwestycji. Pierwsza powstanie na Morzu Śródziemnym, a druga na Atlantyku.
Pierwszą farmę wiatrową zbuduje konsorcjum EolMed, na czele którego stoi francuska firma Quadran. Projekt o nazwie Le Gruissan będzie się składać z czterech pływających turbin wiatrowych, które dostarczy niemiecki Senvion. Moc każdej z nich wyniesie 6,2 MW.
Z kolei projekt na Atlantyku, w północnej części francuskiego wybrzeża, zostanie zrealizowany przez konsorcjum firm Eolfi oraz chińskiego China General Nuclear Power Group. Ta pływająca farma wiatrowa będzie się składać z turbin Heliade o mocy 6 MW, które dostarczy GE.
Na rozwoju tych projektów skorzysta francuski przemysł. Fundamenty dla projektu na Atlantyku powstaną w stoczni we francuskim Saint Nazaire. Turbiny zostaną wyprodukowane przez francuski oddział GE, który został przejęty przez Amerykanów od firmy Alstom.
Pływających farm wiatrowych u wybrzeży Francji może powstać jeszcze więcej. Francuski rząd jest w trakcie oceny kolejnych wniosków, które złożono w ubiegłorocznej aukcji.
Produkcja energii z farm wiatrowych EolMed i Eolfi/CGN ma się rozpocząć do 2020 r.
Źródło: gramwzielone.pl
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl