Polecane publikacje
DGP: Polskę czeka boom przydomowej energetyki (14437)
2012-06-16Polskę czeka boom przydomowej energetyki. W ciągu dwóch dekad z najmniejszych elektrowni będziemy wytwarzać nawet 10% energii – czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Rozwój mikroinstalacji ma być możliwy dzięki zapisom w nowej ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE). – Przygotowywana przez MG ustawa o OZE będzie przede wszystkim wspierać wytwarzanie energii z krajowych źródeł odnawialnych. Ma ona być jednocześnie zachętą inwestycyjną dla tych, którzy planują przedsięwzięcia w nowe moce wytwórcze – mówił wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak podczas konferencji uzgodnieniowej projektu ustawy o OZE.
Promocja mikroinstalacji będzie jednym z priorytetowych obszarów przygotowywanych regulacji. – Projekty te zmniejszają m.in. straty sieciowe i obciążenia szczytowe, przy jednoczesnym ograniczeniu nakładów na rozbudowę i modernizację sieci przesyłowych. Ponadto można je zrealizować w krótkim czasie zwykle niewielkim nakładem kosztów – powiedział wiceszef resortu gospodarki. – Chcemy m.in. zwolnić z obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej osoby, które zdecydują się wytwarzać na własne potrzeby energię z OZE – dodał.
MG przygotowało przepisy, umożliwiające sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji na zasadach preferencyjnych. Co to oznacza? "Jeśli Kowalski pobierze z gniazdka mniej energii, niż wyprodukował i wpuścił do sieci, to za nadwyżkę otrzyma wynagrodzenie" – czytamy w DGP. Cytowany przez "Rzeczpospolitą" prof. Krzysztof Żmijewski ocenia, że dzięki nowej ustawie o OZE budowa przydomowych elektrowni będzie równie prosta jak montaż np. anteny satelitarnej.
Wśród propozycji MG, omawianych w ramach konsultacji społecznych, znalazł się też temat współspalania biomasy. – Chcemy tę technologię stopniowo zastępować innymi rodzajami odnawialnych źródeł. Umożliwi to odtworzenie i budowę nowych mocy wytwórczych, które pozwolą na stabilną pracę krajowego systemu elektroenergetycznego – zaznaczył wiceminister i podkreślił, że do 2020 roku technologia współspalania zostanie całkowicie wycofana.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl