Polecane publikacje
Debata o przyszłości zielonej gospodarki (13412)
2011-10-20Wobec globalnego kryzysu, a także rosnącego zainteresowania ochroną środowiska, zielona gospodarka w coraz większym stopniu postrzegana jest jako alternatywa dla dominującego obecnie systemu gospodarczego – podkreślali uczestnicy konferencji pt. „Zielona gospodarka i społeczeństwo obywatelskie w Unii Europejskiej i we wschodnim sąsiedztwie".
Zgodzili się również, że nie można obecnie rozpatrywać rozwoju ekonomicznego w oderwaniu od rozwijania świadomości ekologicznej. Wiceprezes organizacji Green Cross Poland Dominika Kulczyk-Lubomirska zwróciła jednak uwagę, że popularne jest przekonanie, że rozwój nie może iść w parze z ochroną środowiska.
„Staramy się przekonać przedsiębiorców, którym najbardziej zależy na zysku, że często oszczędność energii oznacza także oszczędność pieniędzy" – powiedziała.
Zdaniem Kulczyk-Lubomirskiej polscy konsumenci są dopiero „w połowie drogi do stania się ekologicznymi konsumentami". „Na Zachodzie konsumenci są już bardziej świadomi, my mamy jeszcze wiele do zrobienia" - zauważyła.
Przewodniczący Zielonych 2004 Dariusz Szwed podkreślał, że chodzi nie tylko o zmiany technologiczne czy gospodarcze, ale również o potrzebę publicznej debaty o tym, jak ma wyglądać polska i europejska gospodarka za kilkanaście lat. Zwrócił przy tym uwagę, że trzeba o tym przekonać polityków.
„Potrzebne jest zaangażowanie społeczeństwa i +demokracja energetyczna+" - mówił przewodniczący Zielonych 2004. „W Polsce rozmawiamy o zielonej gospodarce i o zmianie klimatu, ale często nie ma to przełożenia na konkretne działania" – podkreślał. Dodał, że w odniesieniu do społeczeństwa obywatelskiego, zielona gospodarka oznacza zaangażowanie na poziomie lokalnym i przez to „jest bardzo demokratyczna".
O podejściu wschodnich partnerów UE do kwestii zielonej gospodarki mówił m.in. Tigran Sargsyan z Uniwersytetu w Erewaniu. „W Armenii potrzebna jest zmiana mentalności, inwestycje w edukację. Społeczeństwa, które zmagają się z podstawowymi problemami wynikającymi ze słabej sytuacji gospodarczej nie myślą o ochronie środowiska" - zauważył. W jego ocenie odnosi się to również do pozostałych państw Partnerstwa Wschodniego.
Dyskusja w trakcie konferencji dotyczyła również związku między zieloną gospodarką a społeczeństwem obywatelskim. Według Anny Golybovskiej-Onisimovej z ukraińskiej organizacji MAMA86, ogromną rolę w rozwoju zielonej gospodarki i edukowaniu obywateli pełnią organizacje pozarządowe, wolne od politycznych nacisków.
Organizacja Narodów Zjednoczonych definiuje zieloną gospodarkę jako „służącą poprawie dobrobytu i sprawiedliwości społecznej i jednocześnie znacznie redukującą zagrożenia środowiskowe i zwiększająca zakres ekologicznych rozwiązań".
Organizatorem piątkowej konferencji „Zielona gospodarka i społeczeństwo obywatelskie w Unii Europejskiej i we wschodnim sąsiedztwie" było Centrum Stosunków Międzynarodowych i Fundacja Konrada Adenauera.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl