- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Zielone biura to nie tylko wymóg prawny ale i korzyść dla człowieka i środowiska (19616)
2016-05-25Drukuj
Od 1 października 2016 r. wejdą w życie przepisy nowej ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej, co już teraz wpływa na rynek nieruchomości.
Na rynku dostępne są liczne technologie, które umożliwiają wykorzystanie odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii. Są to np. kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Zastosowanie w budynku odnawialnych oraz niskoemisyjnych źródeł energii daje wiele korzyści dla środowiska, m.in. wpływa na redukcję gazów cieplarnianych, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej. Według wielu różnych analiz sektor mieszkalnictwa (wliczając w to użytkowanie lokali biurowych) ma bardzo duży wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Sektor mieszkalnictwa jest odpowiedzialny w Polsce za 38% emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz za 73% całościowej konsumpcji energii elektrycznej*.
W tradycyjnym budownictwie w lecie lokale są przegrzane, a w zimie niedogrzane. Ponadto wieje od okien. Wszystkie te czynniki wpływają na stan zdrowia osób w nich przebywających oraz na komfort użytkowania lokali.
Zastosowanie nowoczesnych technologii przyjaznych środowisku stanowi korzyść nie tylko dla środowiska, ale wpływa też na polepszenie się zdrowia i komfortu użytkowników powierzchni, oraz na zmniejszenie opłat za zużycie energii elektrycznej i cieplnej. Dlatego ważne jest stosowanie w biurowcach odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii.
W Polsce mało popularne jest stosowanie w biurowcach odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii, a to właśnie one są jednym z rozwiązań, które mogą poprawić rynkową pozycję budynku. W obliczu dużej konkurencji na rynku powierzchni biurowych deweloperzy poszukują nowatorskich rozwiązań, by się wyróżnić.
Są różne formy wyróżnienia się od konkurenci: poprzez budynki przyjazne użytkownikom lub budynki energooszczędne, czy zieloną certyfikację budynków. Najważniejsza jest równowaga pomiędzy potrzebami użytkowników, a specyfikacją techniczną budynku. W momencie planowania budowy nieruchomości wprowadzenie zmian jest dużo prostsze i tańsze niż na późniejszych etapach, kiedy to zmiany wymagają ingerencji w powstałe już struktury.
Zielona certyfikacja biurowców jest jednym ze sposobów promowania wdrażania proekologicznych rozwiązań w biurowcach.
Pierwszy, zielony certyfikat został nadany w Polsce w 2010 roku. W tym czasie na rynku przyjęły się dwa międzynarodowe standardy oceny budynków: amerykański LEED i brytyjski BREEAM.
„W Polsce jest już ponad 350 budynków mających któryś z powyższych certyfikatów. W ciągu ostatniego roku liczba certyfikatów wzrosła o ponad 44 proc. w stosunku do całkowitej liczby certyfikatów w kraju notowanej na koniec 2014 r. Biurowce stanowią 70 proc. wszystkich certyfikowanych obiektów w Polsce. Ponad trzy razy mniej (79) takich budynków jest w sektorze handlowym. Z kolei na sektor magazynowy przypada 25 certyfikowanych budynków magazynowych i produkcyjnych. Około 47 proc. zielonych budynków znajduje się w Warszawie. Wśród miast regionalnych największy przyrost certyfikowanych obiektów miał miejsce: we Wrocławiu, następnie w Krakowie i w Gdańsku – informuje Andrzej Gutowski z Colliers International.
Co uważają najemcy na temat zielonej certyfikacji biurowców?
Posiadanie certyfikatu ekologicznego staje się standardem w stolicy. Jest on pożądany przez najemców, zapewnia wysoką jakość wykonania, gwarantuje komfort użytkowania i przyjazność dla środowiska. Aby tak się stało, użytkownicy w certyfikowanych budynkach mają obowiązek segregowania odpadów czy zamykania okien przy włączonej klimatyzacji. Jedynie wtedy budynek okaże się bardziej przyjazny dla środowiska.
Jak widać sposobów na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań pro-środowiskowych w budownictwie jest wiele. Ich zastosowaniu sprzyja nie tylko prawo, ale i zmieniająca się świadomość Polaków w sprawach związanych z ekologią czy adaptacją do zmian klimatu.
*Department of Energy (2011). Buildings Energy Data Book. Buildings Share of Electricity Consumption/Sales
Autor: Katarzyna Dmochowska, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, na podstawie m.in. http://www.colliers.com/, http://infowire.pl/
Podobne artykuły
- Ekologia zaczyna się w biurze
O ile nie każde przedsiębiorstwo realizuje działalność produkcyjną, o tyle każde prowadzi działalność biurową, co również, w mniejszym lub większym stopniu, stanowi obciążenie dla środowiska.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności