Opinie

Zielona energia z odpadów (17571)

2014-08-21


galeria

Spalarnia śmieci, Steag, Niemcy, fot. Markus Schweiss, CC BY-SA 3.0

Nie od dziś wiadomo, że efektywna utylizacja odpadów komunalnych przyczynia się do ochrony środowiska. Segregowanie i ponowne wykorzystywanie surowców sprzyja neutralizacji plastiku, szkła czy papieru zalegających na wysypiskach śmieci. Warto jednak pamiętać, że możliwości odzysku surowców są ograniczone i coraz bardziej powszechna staje się termiczna likwidacja odpadów.

Spalanie odpadów od najdawniejszych lat budzi kontrowersje i protesty społeczne, które biorą się przede wszystkim z nieznajomości przebiegu procesów ich termicznej likwidacji oraz braku edukacji związanej z efektywną gospodarką odpadami. Warto jednoznacznie podkreślić, że obecnie największym powodzeniem na świecie cieszy się technologia spalania odpadów komunalnych wykorzystująca wszelkiego rodzaju kotły rusztowe. Tego rodzaju instalacja pozwala nie tylko na skuteczne pozbycie się śmieci, ale także przyczynia się do tworzenia odnawialnych źródeł energii.

Termiczna utylizacja odpadów komunalnych jest procesem, który nie tylko pozwala uwolnić się od tysięcy ton zalegających śmieci, ale także umożliwia produkcję zielonej energii cieplnej oraz elektrycznej. „Technologia opracowana przez zespół pod moim kierownictwem opiera się na kilkuetapowym procesie spalania surowców w odpowiednio zaprojektowanej instalacji oraz warunkach fizyko-chemicznych. Konglomerat odpadów komunalnych składa się z substancji mineralnych oraz organicznych. Zatem proces utylizacji musi odbywać się w warunkach, które umożliwią jak największe spalenie i odgazowanie wymieszanych odpadów. Jest to możliwe dzięki rozdzieleniu poszczególnych faz utylizacji w czasie i miejscu.

Proces rozpoczyna się od wysuszenia odpadów w przestrzeni reakcyjnej w atmosferze redukcyjnej. Następnie odbywa się odgazowywanie oraz wyprowadzanie gazów pirolitycznych do odrębnej strefy. Kluczowym momentem procesu jest kontrolowany proces spalania. Substancja przeznaczona do spalenia musi być niemal jednorodna pod względem wilgotności tak, aby nie wytwarzała się zbyt duża ilość wody poprocesowej. Efektem spalenia jest karbonizat i popiół. Warto jednak podkreślić, że utylizacja termiczna odpadów pozwala niemal czterokrotnie zmniejszyć ich objętość, a produkt uboczny można wykorzystać do dalszej obróbki. Nieprzecenioną zaletą spalania śmieci jest możliwość produkcji zielonej energii. W naszym kraju istnieją instalacje, które przy spalaniu 32 tys. ton odpadów zwierzęcych rocznie są w stanie wyprodukować do 4 MW energii elektrycznej oraz 12–14 MW energii cieplnej w postaci pary technologicznej – podkreśla dr inż. Henryk Karcz, prezes Zarządu West Real Estate SA.

Każdego dnia na wysypiska śmieci i do sortowni dostarczane są tony odpadów, które nie są poddawane efektywnemu procesowi utylizacji, a jedynie ich niewielka część trafia do powtórnego użycia. Warto już dziś pomyśleć o tym, że za kilka czy kilkanaście lat składowiska te będą przepełnione, a zalegające na nich odpady zagrażać będą nie tylko środowisku, ale także mieszkańcom. Spalanie śmieci w technologii pirolizy lub technologii rusztowej to jedyna szansa na to, aby pozbywać się odpadów komunalnych, a produkty uboczne spalania ponownie wykorzystać np. w budownictwie czy drogownictwie.

 

źródło: gutpr.pl


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl