Opinie
Róbmy wiatraki z kasztanów (20256)
Wojciech Szymalski2017-10-14
Dziś Dzień Nauczyciela, więc wszystkim nauczycielom i pedagogom życzymy wszystkiego najlepszego. Ponieważ prawdziwe instalacje wiatrowe trudno dziś w Polsce postawić, może w szczycie sezonu kasztanowego warto zrobić z dziećmi milion instalacji wiatrowych z kasztanów?
Co jest potrzebne?
Minimum dwa kasztany (najlepiej jeden mały, okrągły i jeden duży, z płaskim bokiem)
Minimum 4 wykałaczki
Trzy kulki z plasteliny o średnicy ok. 1 cm
Rurka (np. od lizaka, słomki) o długości 1,5-2cm
Butelka PET
Nóż z ostrym końcem lub nożyczki – tworzenie konstrukcji z kasztanów i wykałaczek może wymagać uprzedniego zrobienia otworów w skorupie kasztana nożem lub nożyczkami.
Wszystkie potrzebne elementy pokazanona zdjęciu nr 1.
Jak zbudować wiatrak z kasztanów?
Duże kasztany połóż na stole i sprawdź, na którym boku leżą najstabilniej. Jeśli nie masz kasztanów z płaskim bokiem, możesz je ustabilizować dodatkowo plasteliną. Połącz mniejsze kasztany z dużymi w sposób pokazany na zdjęciu 2, tzn. trzema równoległymi wykałaczkami. W ten sposób stworzyłeś podstawę każdego z wiatraków (maszt).
Przez środek kasztanów stanowiących czubek masztu przetknij na wylot po jednej wykałaczce – będzie to oś obrotu wiatraków. Oś wiatraka powinna być położona równolegle do podłoża masztu lub skierowana jednym końcem nieco ku górze, jak na zdjęciu 3.
Na krótszym końcu osi wiatraków umieść kulkę z plasteliny przyczepiając ją do kasztana - to będzie strona zawietrzna wiatraka, a kulka służy za przeciwwagę dla konstrukcji wiatraka, jak na zdjęciu 4. Otrzymałeś konstrukcję nośną wiatraka. Na drugim końcu wykałaczki stanowiącej oś umieść wiatrak, który konstruuje się w sposób pokazany na zdjęciach 5-9 i opisany poniżej:
a) z plastelinowej kulki zrób walec o długości ok. 3 cm (zdjęcie 5),
b) nawiń walec na rurkę tak, aby plastelina rozłożyła się równomiernie (równowagowo) wokół rurki przy jednym z jej końców (mniej więcej od połowy rurki do końca) (zdjęcie 6),
c) wbij w plastelinę wycięte z butelki PET skrzydła wiatraka. Wycięte skrzydła powinny mieć 4-5 cm długości i być zwężone z jednego końca (koniec powinien być ostry) (Zdjęcie 7). Ilość skrzydeł może być dowolna - najlepiej sprawdzają się wiatraki z 2, 3 i 5 skrzydłami.
d) wbijając skrzydła pamiętaj, że płaszczyzny skrzydeł powinny się układać pod kątem ostrym do osi wiatraka, każde skrzydło pod tym samym kątem (zdjęcie 8).
Twój wiatrak jest gotowy. Możesz się nim bawic do woli, np. puszczając nań wiatr z suszarki.
Miłej zabawy!!!
Spotkania z Ekologią
Przy okazji przypominamy, że Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju może poprowadzić lekcje w przedszkolu twoich dzieci. Na tej stronie możesz wesprzeć akcję. Zobacz.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl