Opinie

Nanocząsteczkowa pianka pomoże w geosekwestracji CO2 (12804)

2011-07-08


Naukowiec z USA opracował nanopiankę, uszczelniającą otwory kawern i warstw geologicznych, w które wpompowano CO2. Zapobiega to skażaniu ujęć wody przez CO2, który trafił pod ziemię procesie geosekwestracji – poinformował magazyn "New Scientist". 

Geosekwestracja to wpompowywanie płynnego dwutlenku węgla w stare kawerny solne lub warstwy geologiczne składające się z porowatych wapieni. Jest jednym z głównych elementów programu CCS (Carbon Capture and Storage) – usuwania i składowania dwutlenku węgla – związanego z walką ze skutkami globalnego ocieplenia, wprowadzanego obecnie przez wszystkie liczące się gospodarki światowe. Zagrożeniem, jakie niesie geosekwestracja, jest jednak możliwość wypływów i wyrzutów CO2, co wiąże się z możliwością skażenia pobliskich ujęć wody.

Steven Bryant, inżynier z University of Texas w USA, stworzył nanocząsteczkową piankę, która wpompowywana w warstwy skalne lub kawerny solne przed rozpoczęciem procesu umieszczania tam CO2 uszczelnia warstwę i zapobiega niekontrolowanym wyrzutom. Opracowana przez Bryanta pianka składa się z głównie z glikolu polietylenowego z dodatkiem nanocząsteczek krzemu.

W testach laboratoryjnych n-oktan symulujący zachowanie CO2 pod wysokim ciśnieniem nie wydobywał się z kawern wypełnionych płynną pianką Bryanta. Pianka wpływała w otwory kawerny i uszczelniała je, tworząc warstwę zamykającą zbiornik-kawernę wypełniony n-oktanem.

Obecnie przewidziany jest zakrojony na szeroką skalę program badań tego rozwiązania, przy użyciu CO2 pod wysokim ciśnieniem, w warunkach pełnej geosekwestracji w naturalnych warstwach i kawernach geologicznych, na specjalnie przygotowanym obszarze testowym. Prace te mają odbywać się już ramach projektu Departamentu Energii USA.


źródło: PAP – Nauka w Polsce
naukawpolsce.pap.pl


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl