Opinie

Istniejące prawo wystarczy, żeby kontrolować łupki? (13921)

2012-02-02


Jak wynika z raportu opublikowanego w ubiegły piątek przez Komisję Europejską, eksploatacja złóż gazu łupkowego nie wymaga dodatkowej legislacji – przynajmniej na razie.

Opublikowany 27 stycznia 2012 r. raport przygotowany został na zlecenie Komisji Europejskiej przez belgijską firmę prawniczą Philippe & Partners i przedstawia wyniki badania przeprowadzonego w czterech wybranych państwach członkowskich UE – Polsce, Francji, Niemczech i Szwecji. Autorzy stwierdzają w nim, że we wszystkich kwestiach związanych z poszukiwaniem i wydobyciem gazu z łupków można stosować istniejące już regulacje unijne i krajowe.

Na przykład kwestia ochrony wód, która najbardziej niepokoi przeciwników gazu z łupków, podlega ramowej dyrektywie wodnej (2000/60/WE), dyrektywie w sprawie ochrony wód podziemnych (2006/118/WE) oraz dyrektywie w sprawie gospodarowania odpadami pochodzącymi z przemysłu wydobywczego (2006/21/WE). Użycie substancji chemicznych reguluje rozporządzenie REACH (ang. Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals), dotyczące bezpiecznego stosowania chemikaliów (1907/2006/WE).

Nie dostrzeżono luk prawnych ani na poziomie europejskim, ani na krajowym, jeśli chodzi o kontrolę prowadzonych obecnie prac związanych z gazem z łupków. Zdaniem prawników działania związane z poszukiwaniem i wydobyciem tego surowca są jeszcze zbyt ograniczone, żeby wymagać specyficznych regulacji prawnych. W rozmowie z portalem EurActiv, Marlene Holzner, rzecznik KE ds. energii wyjaśniła, że jako że stosowana przy wydobyciu gazu technologia jest stosunkowo nowa, brak jeszcze oddzielnej legislacji w tym zakresie.

To jednak nie powód do samozadowolenia, ponieważ jak podkreślają autorzy raportu, ocena dotyczy jedynie operacji prowadzonych w Europie na dzień dzisiejszy. Wydobycie gazu z łupków na skalę przemysłową może wymagać zmian w istniejącym systemie prawnym. Europa ma mniej doświadczenia w eksploatacji złóż gazu niekonwencjonalnego i jak na razie nie doszło do jego wydobycia na większą skalę, jednak w nadchodzących latach można się tego spodziewać .

Polska, której zależy na uniezależnieniu się od importu gazu z Rosji, planuje rozpocząć masowe wydobycie gazu już w 2014 – zapowiedział premier Tusk w ubiegłym roku. Większość projektów jest obecnie na etapie badań sejsmicznych, niektóre weszły już w fazę próbnych odwiertów. W ubiegłym roku wykonano w Polsce 13 takich operacji, a kolejne 18 planuje się przeprowadzić w 2012 r.

Mimo gospodarczego potencjału gazu z łupków, jego eksploatacja ma jednak swoich przeciwników. Na początku stycznia wstrzymano poszukiwanie tego surowca w Bułgarii na skutek licznych protestów wywołanych obawą przed zanieczyszczeniem wód podziemnych, trzęsieniami ziemi i zagrożeniami dla zdrowia, jakie mogą wiązać się ze stosowaną przy wydobyciu gazu technologią szczelinowania hydraulicznego.

Raport (w jęz. angielskim) dostępny pod adresem:

 

Tłumaczenie i opracowanie: Agata Golec, ChronmyKlimat.pl
na podstawie: www.euractiv.com

 

Redakcja ChronmyKlimat.pl zezwala na przedruk tego artykułu, pod warunkiem podania źródła tekstu i zamieszczenia linku do portalu lub podlinkowanego logotypu.


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl