Biblioteka
Wpływ na rynek pracy programu głębokiej modernizacji energetycznej budynków w Polsce (14189)
2012-04-12Celem niniejszego raportu jest określenie wpływu na zatrudnienie netto w wyniku prowadzonego na wielką skalę programu głębokiej renowacji budynków w zakresie ich efektywności energetycznej w Polsce.
Należy spodziewać się, że głęboka renowacja budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej w Polsce przyniesie wiele korzyści, takich jak redukcja ubóstwa energetycznego, polepszenie jakości powietrza i poprawa bezpieczeństwa energetycznego. Przyniesie również pozytywny wpływ na poziom zatrudnienia w sposób:
-
bezpośredni, poprzez utworzenie wielu nowych miejsc pracy w sektorze budownictwa;
-
pośredni, we wszystkich sektorach, które dostarczają materiały i usługi dla sektora budownictwa;
-
wtórny, gdyż dzięki oszczędnościom wynikającym ze zmniejszenia zużycia energii plus dodatkowa konsumpcja generowana przez płace w nowopowstałych miejscach pracy, zwiększy się dyspozycyjny dochód rodzin, który to dochód, wykorzystany, wygeneruje kolejne dodatkowe, związane z nim korzyści w obrębie rynku pracy.
Oczekuje się, że ww. efekty wpływu będą większe, niż redukcja miejsc pracy w sektorze zaopatrzenia w energię i w związanym z nią sektorowo łańcuchu produkcyjnym; redukcja powstanie w rezultacie zmniejszonego zużycia energii (p. prezentację tego łańcucha wpływów zatrudnieniowych w wyniku proponowanych działań).
Niniejszy raport opracowano w ramach prac European Climate Foundation (ECF), program Energy Efficiency, w szczególności "efektywności energetycznej w budynkach" – strategicznej inicjatywy prowadzonej przez ECF. Opiera się on na modelu metodologicznym w zakresie budynków i rynku pracy / zatrudnienia, zastosowanym we wcześniejszym studium, również prowadzonym przez 3CSEP w imieniu ECF na Węgrzech, wiosną 2010 (Ürge‐Vorsatz et al., 2010).
Do pobrania:
Korzyści realizacji programu finansowania głębokiej termomodernizacji na przykładzie Czech - Aleksandra Arcipowska - plik PDF.
źródło: Instytut na rzecz Ekorozwoju
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl