Aktualności

Wyniki referendum: miażdżące nie dla elektrowni jądrowej! (13949)

2012-02-13


atom.GPW niedzielę 12 lutego br. w gminie Mielno na Pomorzu odbyło się referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzieli się jednoznacznie przeciwko budowie elektrowni jądrowej na terenie gminy. Referendum odbyło się w ramach działań protestacyjnych podjętych przez osoby sprzeciwiające się budowie elektrowni atomowej.

Plany budowy elektrowni jądrowej w gminie Mielno zjednoczyły mieszkańców, którzy zdecydowanie sprzeciwiają się inwestycji. Frekwencja w niedzielnym referendum wyniosła ponad 57%, przeciwko elektrowni jądrowej zagłosowało ponad 94%1

Wynik zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ został on osiągnięty pomimo licznych spotkań promocyjnych na rzecz atomu prowadzonych na Pomorzu przez koncern energetyczny PGE oraz pomimo uruchomionej ogólnopolskiej kampanii promocyjnej o budżecie 10 mln zł. Firma PGE, wskazywana jako potencjalny inwestor, nie szczędzi wysiłków by przekonać mieszkańców Pomorza do elektrowni atomowej, unikając konfrontacji z faktami. Przykładem jest spotkanie zorganizowane przez PGE w gminie Choczewo w ubiegły czwartek. Mieszkańcy wyszli z propozycją zorganizowania równej debaty, w której obie strony mogłyby przedstawić swoje argumenty, została ona jednak odrzucona przez koncern, w efekcie czego spotkanie miało jednostronną formułę, w czasie której reprezentanci PGE próbowali lobbować na rzecz atomu. Spotkało się to z oburzeniem obecnych na spotkaniu mieszkańców i tamtejszego Komitetu Obywatelskiego "Nie dla atomu w Lubiatowie". Na terenie gmin Choczewo i Mielno, w których odbywają się antyatomowe protesty, znajdują się dwie z trzech potencjalnych lokalizacji wytypowanych pod ewentualną budowę elektrowni jądrowej.

"Jestem dumna z mieszkańców naszej gminy. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że jeśli budowa elektrowni atomowej w Gąskach dojdzie do skutku, to zniszczy turystykę w całej naszej gminie, co doprowadzi do ruiny setki ludzi, a co za tym idzie zwiększy znacznie bezrobocie. Będzie również zagrożeniem ekologicznym dla środowiska naturalnego, a także dla życia i zdrowia naszych rodzin. Przez dziesięciolecia budowaliśmy naszą "małą ojczyznę" sami, upiększając i ulepszając ją. Chcielibyśmy robić to dalej, więc nie pozwólmy aby nam to ktoś spaprał" – mówi Olga Roszak-Pezała, wójt gminy Mielno.

Protesty mieszkańców Pomorza wspiera międzynarodowa organizacja Greenpeace, która od początku krytykuje polski program energetyki jądrowej za jego znaczące wady formalne i merytoryczne. Ekolodzy poparli pomysł referendum i cieszą się z osiągniętego wyniku.

"Reprezentatywne wyniki badań opinii publicznej jasno wskazują, że większość Polaków jest przeciwna budowie elektrowni jądrowych w Polsce. Wyniki referendum pokazują w praktyce skalę odrzucenia energetyki jądrowej, będzie ona rosnąć z miesiąca na miesiąc. Wierzę, ze rząd nie posunie się do kwestionowania woli mieszkańców Pomorza i odstąpi od planów budowy elektrowni jądrowej" – mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii "Klimat i Energia" w Greenpeace2.

Ekolodzy zwracają uwagę na fakt, że Pomorze mogłoby znacznie bardziej skorzystać gdyby rząd zdecydował się na inwestycje w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku zamiast w niebezpieczną i ekonomicznie nieopłacalną elektrownię jądrową, która zagraża nadmorskim turystycznym regionom. Postawienie turbin wiatrowych na morzu pozwoliłoby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju oraz przyniosłoby konkretne korzyści ekonomiczne dla regionu, jak stworzenie znacznie więcej miejsc pracy dla miejscowych (np. w polskich stoczniach) niż przy elektrowni jądrowej, w której głownie pracują eksperci z zagranicy3.

 

Przypisy:

  1. Wg nieoficjalnych wyników zebranych ze wszystkich komisji referendalnych przez Komitet Referendalny BezAtomu.pl z gminy Milno o godz. 22:15 dn. 12 lutego 2012 r.
  2. Zgodnie z ostatnimi badaniami zarówno CBOS (kwiecień 2011) jak i TNS OBOP (lipiec 2011).
  3. Raport "Morski wiatr kontra atom", Instytut Energetyki Odnawialnej, Gdańsk/Warszawa, lipiec 2011: www.chronmyklimat.pl/publikacje/ksiazki-raporty/12933-morski-wiatr-kontra-atom

 

źródło: Greenpeace


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl