Aktualności
Zakopiański smog wita turystów (19242)
2016-02-08W piątek, 5 lutego przy wjeździe do Zakopanego od strony Białego Dunajca oraz na Krupówkach, koło Krzeptówki zawisły bilboardy z napisem „Zakopiański smog wita turystów”.
Plakaty informują o problemie z zanieczyszczeniem powietrza w zimowej stolicy Polski. Kampania bilboardowa to efekt apelu, wystosowanego przez Akcję Demokrację i ClientEarth, a podpisanego już przez prawie 2000 osób. Sygnatariusze domagają się, aby władze Zakopanego zrezygnowały z pobierania opłaty klimatycznej, skoro w mieście powietrze nie spełnia norm czystości, a władze nie podejmują skutecznych działań naprawczych.
- Zanieczyszczone powietrze w polskich górach to nie tylko problem samych górali. Tysiące turystów co roku spędza tutaj ferie zimowe. Wszystkim nam powinno zależeć na tym, by w Zakopanem było czysto. Tym bardziej, że jako turyści płacimy opłatę za dobre powietrze, którego w zimowej stolicy Polski po prostu nie ma – mówi Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji.
Zakup billboardów sfinansowano w całości ze zbiórki wśród osób, które podpisały apel.
Główne postulaty, jakie formułują autorzy petycji to skorzystanie z możliwości, jakie daje ustawa antysmogowa i doprowadzenie do przyjęcia uchwały na rzecz czystego powietrza dla Zakopanego oraz zaprzestanie pobierania opłaty miejscowej od przyjezdnych do czasu spełnienia norm jakości powietrza w strefie, w której leży miasto.
Czyste powietrze w strefie, w której znajduje się miejscowość, jest – zgodnie z polskim prawem – wymogiem pozwalającym władzom gmin na pobieranie opłat miejscowych (klimatycznych) od turystów.
Zakopane jest, pod względem czystości powietrza, jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Według pomiarów z miejscowej stacji monitoringowej od początku roku przez ponad połowę dni dobowe normy czystości powietrza były przekroczone – czasami aż czterokrotnie! A brudne powietrze, oprócz pojawiającego się nad miastem smogu i duszącego zapachu, wiąże się także ze złymi konsekwencjami dla zdrowia mieszkańców i turystów.
- Zarówno długo- jak i krótkoterminowe narażenie na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Podczas „epizodów smogowych”, czyli szczególnie wysokich stężeń zanieczyszczeń obserwowany jest wzrost hospitalizacji, zaostrzenia przebiegu chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, a także więcej przypadków zawałów serca czy udarów mózgu – ostrzega Weronika Piestrzyńska z organizacji HEAL Polska, zajmującej się wpływem środowiska na zdrowie.
Apel można podpisać pod adresem: www.akcjademokracja.pl/zakopane.
Żródło: ClientEarth
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl