Aktualności projektowe
Debata ekspercka online: Senior czuje dobry klimat (21793)
2021-04-12Zmiany klimatu wpływają na jakość i warunki życia, co niesie ze sobą zagrożenie dla funkcjonowania, zdrowia oraz bezpieczeństwa mieszkańców. W grupie szczególnie narażonych na negatywne skutki ekstremalnych zjawisk klimatycznych, m.in. ze względu na wzrost ryzyka nasilenia się chorób układu krążenia, czy układu oddechowego, są osoby starsze. Zachodzące zmiany demograficzne (starzenie się społeczeństwa) sprawiają, że to właśnie seniorzy będą w najbliższych latach szczególnie ważną grupą wiekową pod względem ekonomicznym i społecznym.
Według danych GUS osoby w wieku 60+ stanowią obecnie w Polsce 25% społeczeństwa (ponad 9,5 mln). Przewiduje się, że do 2050 r. udział ten wzrośnie do 40%. To jest właśnie dobry czas dla srebrnej gospodarki, która poprzez współpracę oraz innowacyjność może zmieniać otoczenie zamieszkania seniora.
Niezbędnym okazuje się przystosowanie przestrzeni publicznej dla seniorów, która powinna być przede wszystkim bezpieczna, ale w równym stopniu cicha, zacieniona oraz zielona. Seniorzy stanowią niewykorzystany potencjał wiedzy i doświadczenia w gospodarowaniu zielenią, będąc jednocześnie głównym beneficjentem usług ekosystemów, jako bywalcy parków, skwerów, ogródków działkowych i sami chętnie angażują się w sprawy zieleni. Zieleń poprawia warunki aerosanitarne, obniża temperaturę, infiltruje wody opadowe, pochłania zanieczyszczenia powietrza, wpływa korzystnie na estetykę danego miejsca ale także na zdrowie fizyczne i psychiczne.
Nie tylko odpowiednie gospodarowanie zielenią jest warunkiem do wprowadzenia polityki przyjaznej seniorom, to także zapewnienie osobom starszym godnych i przystosowanych do wieku warunków mieszkaniowych. Wraz z wiekiem zmienia się miejsce oraz środowisko życia, dlatego tak ważne jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających samorealizację seniora. Samorealizację rozumianą jako utrzymanie samodzielności seniora, wykorzystanie wiedzy i doświadczenia, tworzącą jego dobrostan, a także wzmacniającą jego stan umysłu i realizację oczekiwań oraz mobilność.
Polityka senioralna musi opierać się o zasadę współdziałania tych którzy chcą, umieją, inicjują i inspirują nowych, ważnych i niezbędnych rozwiązań i tych, którzy są beneficjentami tej polityki, a jednocześnie uczestniczą aktywnie w rozwijaniu umiejętności, inicjowaniu i inspirowaniu powstawania tych rozwiązań.
W związku z powyższych chcemy zaprosić Państwa do udziału w debacie eksperckiej, pod tytułem „Senior czuje dobry klimat” które odbędzie się w dniu 20 kwietnia 2021 roku, o godz. 11:00. W obecnej sytuacji wydarzenie przyjmie formułę online, będzie otwarte dla każdego zainteresowanego. Przewidujemy że potrwa maksymalnie 90 minut. Spotkanie będzie transmitowane na portalu ChrońmyKlimat.pl oraz naszych mediach społecznościowych.
W spotkaniu udział wezmą:
- dr Andrzej Kassenberg - ekspert ds. klimatu Instytutu na rzecz Ekorozwoju,
- Bolesław Meluch - Wiceprezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej,
- Łukasz Salwarowski - Prezes Stowarzyszenia MANKO, Prezes Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Społecznego, Redaktor Naczelny Głosu Seniora,
- Weronika Michalak - Dyrektor HEAL Poland.
Zachęcamy do aktywnego udziału w spotkaniu i zadawania pytań ekspertom w trakcie relacji na żywo.
Transmisja wydarzenia odbędzie się w czasie rzeczywistym od godziny 10:45 pod poniższymi linkami:
- Facebook Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju (mozliwość zadawania pytań ekspeortom poprzez komentarze)
- Facebook portlau ChrońmyKlimat.pl
- Linked In Fundacji instytut na rzecz Ekorozwoju
- Portal ChrońmyKlimat.pl - link będzie aktywny w najbliższych dniach
Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE
Projekt #klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu, realizowany jest w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl