O klimacie
Są środki dla państw wyspiarskich na adaptację do zmian klimatu (16876)
2014-02-28Małe kraje wyspiarskie mogą liczyć na międzynarodową pomoc w zakresie działań adaptacyjnych wynikających z globalnego ocieplenia. Będą one pochodzić z Zielonego Funduszy Klimatycznego, który powstał na mocy decyzji podjętych podczas szczytu COP 17 w Durbanie w 2011 r.
Połowa środków finansowych Zielonego Funduszu Klimatycznego (Green Climate Fund – GCF) zostanie przekazana małym państwom wyspiarskim i regionom zagrożonym przez negatywne skutki zmian klimatu – taka decyzja zapadła podczas spotkania zarządu funduszu, które odbyło się w ubiegłym tygodniu. W spotkaniu wziął udział wiceminister Marcin Korolec, przedstawiciel Polski w GCF.
Postanowienie GCF oznacza, że miliardy dolarów mogą zostać przekazane np. państwom na Pacyfiku, takim jak: Kiribati, Malediwy i Tuvalu, które walczą z podnoszącym się poziomem mórz i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.
Podczas spotkania zarząd GCF przyjął również rozwiązania określające zasady gwarantujące m.in. przejrzystość wydatkowania środków będących w dyspozycji Funduszu, tzw. Independent Integrity Unit oraz Independent Redress Mechanism. Nad ich przestrzeganiem będzie czuwał Komitet Etyki i Audytu GCF, którego przewodniczącym jest wiceminister Korolec.
Zielony Fundusz Klimatyczny (GCF) to instytucja finansowa Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change – UNFCCC). Jego zadaniem jest finansowanie działań na rzecz ochrony klimatu i ograniczania emisji gazów cieplarnianych, szczególnie w krajach rozwijających się.
Podczas listopadowego szczytu COP 19 w Warszawie państwa rozwinięte zadeklarowały, iż będą podejmowały działania celem przeznaczenia minimum 10 miliardów dolarów w celu dalszego mobilizowania środków z innych źródeł, w tym prywatnych na cele GCF.
źródło: Ministerstwo Środowiska
www.mos.gov.pl
fot. Malediwy, Wikimedia Commons, BY-SA
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.