O klimacie
Ubóstwo energetyczne - definicja i charakterystyka społeczna grupy (19126)
Dominik Owczarek, Agata Miazga2015-12-01
Mimo że zjawisko ubóstwa energetycznego nie jest nowością, dopiero w ostatnich latach podjęto próby definiowania go i traktowania jako odrębne pojęcie w stosunku do ubóstwa dochodowego.
Ubóstwo energetyczne to trudność w zaspokojeniu podstawowych potrzeb energetycznych w miejscu zamieszkania za rozsądną cenę. Składa się na nie utrzymanie standardu ciepła i zaopatrzenia w pozostałe rodzaje energii służące zaspokojeniu w adekwatny sposób podstawowych potrzeb funkcjonowania biologicznego i społecznego członków gospodarstwa domowego.
Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Instytutem Badań Strukturalnych i Instytutem Spraw Publicznych opracował pierwszy w Polsce opis zjawiska ubóstwa energetycznego w ujęciu statystycznym w oparciu o ukształtowaną definicję grupy nim dotkniętej w naszym kraju.
Ubóstwo energetyczne w nieznaczny sposób jest skorelowane z doświadczeniem ubóstwa dochodowego, co świadczy o tym, że jest odrębne w swojej istocie od zjawiska ubóstwa dochodowego, mimo że można odnotować umiarkowane nakładanie się na siebie tych dwóch grup.
W roku 2013 z problemem tym borykało się, wg naszych szacunków, 17,1% Polaków (6,44 mln osób). Ubóstwo energetyczne niesie ze sobą negatywne konsekwencje dla rozwoju poznawczego, zdrowia czy nawet życia osób na nie narażonych. Dlatego jego istnienie powinno być uwzględnione w polityce społecznej w postaci systemowych rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie niepożądanym zjawiskom z nim związanym.
Polecamy opracowanie „Ubóstwo energetyczne w Polsce – definicja i charakterystyka społeczna grupy”, które prezentuje metodykę obliczeń a także pokazuje alternatywne wersje definicji w celu jej lepszej kalibracji i głębszego rozumienia zjawiska w polskim kontekście.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.