O klimacie

Serwerownia Facebooka będzie zasilana w całości energią z OZE (19224)

2016-02-07


galeria

Wizualizacja centrum serwerowego w Clonee. Fot. Facebook

Kolejne centrum serwerowe internetowego potentata będzie korzystać z zielonej energii.

Facebook poinformował, że zbuduje swoje szóste (i drugie w Europie) centrum serwerowe. Podobnie jak serwerownie internetowego potentata, które mają powstać w USA, europejska serwerownia Facebooka ma być zasilana w całości energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Potentat z Doliny Krzemowej ogłosił plany budowy nowego centrum serwerowego w irlandzkiej miejscowości Clonee. Jego uruchomienie przewidziano na koniec 2017 r. lub początek 2018 r.

Serwerownia w Clonee ma być w całości zasilana energią ze źródeł odnawialnych – głównie energią z wiatru.

Będzie to kolejne centrum internetowego potentata, które zasili zielona energia. W ubiegłym roku Facebook poinformował, że energią odnawialną będzie zasilana również nowa serwerownia, która powstanie w Forth Worth w Teksasie. Koszt tej inwestycji wycenia się na 1 mld dolarów, a jej uruchomienie przewidziano na koniec 2016 r.

W celu zasilenia w energię tego centrum serwerowego Facebook buduje oddaloną o 90 mil od Forth Worth farmę wiatrową o mocy 200 MW. Projekt jest realizowany we współpracy z partnerami Citigroup Energy, Alterra Power Corporation i Starwood Energy Group.

Planując zasilanie swoich centrów komputerowych energią z OZE Facebook idzie w ślady Google czy Apple, które zasilają już w ten sposób część swojej infrastruktury.

Wcześniej Facebook wyznaczył cel zwiększenia udziału zielonej energii w swoim miksie energetycznym do 50 proc. do końca 2018 r.

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl


Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.