O klimacie
PKP buduje ‘zielone‘ dworce kolejowe (18880)
2015-09-07Holenderskie linie kolejowe Nederlandse Spoorwegen ogłosiły, że od 2018 r. będą funkcjonować wyłącznie wykorzystując czystą energię. Wcześniej podobne deklaracje składały niemieckie koleje Deutsche Bahn. Pierwszy krok w kierunku niskoemisyjności robi także PKP.
Holenderskie Nederlandse Spoorwegen podały, że od 2018 r. będą korzystać wyłącznie z czystej energii. W tym celu podpisano umowę na dostawę energii z holenderską firmą Eneco na roczne dostawy 1,4 TWh energii elektrycznej produkowanej przez farmy wiatrowe. Już w 2016 r. pasażerowie Nederlandse Spoorwegen mają podróżować pociągami zasilanymi w 50-procentach zieloną energią.
Energia dla Nederlandse Spoorwegen będzie pochodzić z farm wiatrowych zlokalizowanych w Holandii, ale także Belgii i Skandynawii.
Pierwszy krok w kierunku niskoemisyjności i wykorzystania odnawialnych źródeł energii zrobiły Polskie Koleje Państwowe.
PKP uruchomiło w Nasielsku pierwszy z innowacyjnych dworców kolejowych, w których zastosowano technologie energooszczędne i które są zasilane częściowo energią odnawialną. Koszt inwestycji wyniósł ok. 5,4 mln zł i został pokryty ze środków własnych PKP S.A.
Jak informuje centrum prasowe PKP, nowy dworzec w Nasielsku powstał w ramach autorskiego pilotażowego projektu PKP S.A. pod nazwą Innowacyjne Dworce Systemowe. Stary budynek został wyburzony, a w jego miejscu stanął kompaktowy, nowoczesny i ekologiczny obiekt.
Nowy dworzec w Nasielsku ma być nie tylko bardziej funkcjonalny, ale także tańszy w eksploatacji. Koszty zakupu energii z sieci ma obniżyć zastosowanie technologii energooszczędnych – w tym odzysku ciepła - oraz produkcja własnej energii z pompy ciepła oraz fotowoltaiki.
Jak poinformowała portal Gramwzielone.pl Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP S.A., na dachu stacji kolejowej w Nasielsku umieszczono instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy 6 kW. PKP szacuje roczną produkcję energii na 5,7 MWh i podaje, że energia produkowana z fotowoltaiki zostanie wykorzystana wyłącznie do oświetlenia nasielskiego dworca oraz przylegającego do niego placu.
– Innowacyjne dworce systemowe zapewniają rozwiązania na miarę XXI wieku. Każdy z nich będzie wyposażony w panele słoneczne oraz energooszczędne oświetlenie LED z czujkami obecności. W Nasielsku pojawi się dodatkowo powietrzna pompa ciepła i system odzyskiwania wody deszczowej – mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP S.A. – Zastosowane rozwiązania ekologiczne i mniejsza kubatura sprawią, że IDS-y będą bardziej ekonomiczne i efektywne energetycznie niż poprzednie budynki. Koszty ich utrzymania spadną o około 40% – dodaje.
Innowacyjne Dworce Systemowe to pilotażowy projekt PKP S.A. realizowany w czterech lokalizacjach. Aktualnie trwają prace przy budowie IDS-ów na stacjach: Ciechanów, Mława i Strzelce Krajeńskie Wschód. PKP S.A. analizuje kolejne lokalizacje, w których mogłyby powstać dworce systemowe. Pod uwagę brane są m.in. Pomiechówek, Poznań Garbary czy Sędziszów Małopolski.Oddanie do użytku dworców IDS w Mławie i Strzelcach Krajeńskich zaplanowano na ten miesiąc, a dworca w Ciechanowie na IV kwartał br.
Spółka informuje, że na kolejnych dworcach IDS zostanie również wykorzystana rekuperacja, fotowoltaika oraz energooszczędne oświetlenie LED z czujnikami ruchu, a budynki będą się charakteryzować dobrą izolacją termiczną. Dodatkowo w Ciechanowie zostanie zastosowana gruntowa pompa ciepła.
źródło: gramwzielone.pl
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.