O klimacie
Warszawa dołączyła do ruchu (18840)
2015-08-27Stołeczny magistrat włączył się do ruchu Więcej niż Energia, którego celem jest promocja działań na rzecz energetyki obywatelskiej, korzytającej z rozproszonych, odnawialnych źródeł energii.
Mimo, że ruch Więcej niż Energia został zainaugurowany niecałe 3 miesiące temu, obecnie skupia już ponad 60 samorządów, instytucji i organizacji samorządowych, a pod wystosowanym przez ruch apelem o rozwój energetyki obywatelskiej podpisało się już ponad 37 tysięcy osób.
– To nie pierwsza inicjatywa stolicy związana z energią przyjazną ludziom i środowisku. Realizowane są one w ramach „Planu działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do roku 2020”. Między innymi, razem z partnerami krajowymi i zagranicznymi, Warszawa współtworzyła projekt „Cities on Power”, którego celem była promocja odnawialnych źródeł energii na terenach miejskich.
Dzięki stworzonemu w ramach projektu interaktywnemu kalkulatorowi można ocenić m in. nasłonecznienie dachu, energochłonność budynku, czy oszacować możliwość instalacji różnych źródeł OZE. Kolejnym krokiem powinna być decyzja o montażu mikroelektrowni – informuje Greenpeace, jeden z organizatorów ruchu.
W projekt Więcej niż Energia zaangażowały się już także inne samorządy – m.in. Słupsk, Mielno, Kisielice, Kobylnica, Uniejów i Gubin.
– Obecnie – mimo ogromnego potencjału – energetyka obywatelska jest w naszym kraju w powijakach. Warunki techniczne do zainstalowania mikroinstalacji OZE w Polsce ma co najmniej 4 miliony budynków.
Pomimo tego w ciągu ostatnich 10 lat powstało jedynie ok. 230 tysięcy mikroinstalacji, z których 98% to instalacje do produkcji ciepła. Problemem są bariery administracyjne i prawne, które blokują rozwój energetyki obywatelskiej. Większość obowiązujących przepisów ukierunkowana jest na utrzymanie istniejącego systemu energetycznego, w którym zdecydowana większość energii produkowana jest w wielkich elektrowniach – czytamy na stronie internetowej ruchu Więcej niż Energia.
Apel ws. rozwoju energetyki obywatelskiej można przeczytać i podpisać na stronie ruchu Więcej niż Energia.
Źródło: gramwzielone.pl
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.