Debaty ON-LINE
Koalicja Klimatyczna: Ustawa o efektywności energetycznej musi zostać przyjęta w tej kadencji Sejmu (18328)
2015-03-18Ustawa o efektywności energetycznej powinna jak najszybciej trafić do Parlamentu. W przeciwnym razie wstrzymany zostanie system białych certyfikatów. Polsce mogą również grozić kary za opóźnienie w implementacji dyrektywy o efektywności energetycznej.
Celem dyrektywy o efektywności energetycznej (2012/27/EU) jest zwiększenie oszczędności energii u jej odbiorców. Dyrektywa wymaga od państw członkowskich przyjęcia skutecznych mechanizmów wspierających wzrost efektywności energetycznej oraz wykazania w każdym roku kalendarzowym nowych oszczędności na poziomie 1,5%, w latach 2014-2020.
Ministerstwo Gospodarki przekazało 6 marca projekt nowej ustawy o efektywności energetycznej do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Komitet ma się nim zająć przed końcem marca. To poważne opóźnienie w pracach rządu, ponieważ termin implementacji dyrektywy do prawa krajowego minął 5 czerwca 2014 roku.
– Projekt ustawy o efektywności energetycznej musi jak najszybciej trafić do Sejmu, żeby ustawa na pewno została przyjęta jeszcze w tej kadencji. Aktualnie obowiązująca ustawa wygasza bowiem system białych certyfikatów z początkiem 2016 roku, co oznacza zatrzymanie wsparcia dla inwestycji w efektywność energetyczną w Polsce – mówi Agata Bator, radca prawny z Fundacji ClientEarth, członka Koalicji Klimatycznej.
Organizacje pozarządowe pozytywnie oceniają propozycję reformy systemu białych certyfikatów zaproponowaną w nowej regulacji.
– Przewidziany w ustawie system wsparcia efektywności energetycznej ma być dostępny dla wszystkich przedsięwzięć spełniających wymogi formalne, co sprawi, że inwestor nie będzie już musiał startować w długotrwałych przetargach organizowanych przez URE – wyjaśnia Bator.
– Nowy projekt znosi także opłaty zastępcze jako alternatywę dla realizowania inwestycji pro-efektywnościowych. Dzięki temu możliwe będzie realne zmniejszenie zużycia energii – z korzyścią dla biznesu, środowiska i bezpieczeństwa energetycznego państwa – dodaje.
Opracowanie i wytłuszczenia: Marta Śmigrowska. Źródło: Koalicja Klimatyczna
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.