Debaty ON-LINE
67% obywateli chce więcej działań UE w zakresie ochrony środowiska (19718)
2016-08-2667% obywateli UE (i 49% ankietowanych Polaków) chce więcej działań UE w zakresie ochrony środowiska naturalnego, a ponad połowa uważa, że dotychczasowe działania Unii są niewystarczające - wynika z najnowszego Eurobarometru.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze działania UE związane z ochroną zdrowia ludzi, zabezpieczeniem bioróżnorodności i walką ze zmianą klimatu.
Kompetencje UE w zakresie ochrony środowiska są bardzo szerokie i dotyczą niemal wszystkich obszarów - od ochrony wód i powietrza przez zarządzanie odpadami po zmianę klimatu.
- Podzielamy troskę obywateli wyrażoną w badaniu Eurobarometru i z tego powodu dokładamy wszelkich starań na rzecz nowych polityk i propozycji w sprawie walki z klimatem i ochroną środowiska. Po Paryżu i jego historycznym znaczeniu przed nami wiele ambitnych celów. Unia miała kluczowy wpływ na porozumienie i teraz rozwija swoje polityki w taki sposób, by skutecznie przekształcić je w działanie - przekonuje poseł Giovanni La Via (EPL, Włochy), przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. Środowiska Naturalnego.
Działania Unii Europejskiej
- Program Natura 2000 to program ochrony różnorodności biologicznej na terenie całej Unii Europejskiej. Jest największą na świecie siecią ochrony przyrody - obejmuje 18% obszaru UE i niemal 6% obszarów morskich.
- W 2015 roku Parlament Europejski poparł propozycję ograniczenia przez państwa UE zużycia najpopularniejszych i najbardziej zanieczyszczających środowisko toreb plastikowych.
- Unia Europejska wdraża postanowienia porozumienia zawartego na konferencji w Paryżu, m.in. poprzez reformę unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji. Do 2030 roku UE chce ograniczyć o co najmniej 40 proc. emisję gazów cieplarnianych (w stosunku do poziomu z 1990 r.). Poza tym UE przyjmuje przepisy, które mają wspierać rozwój energii odnawialnej.
- Parlament i państwa członkowskie osiągnęły na początku lipca br. porozumienie ws. znaczego ograniczenia limitów emisji gazów (w tym tlenków azotu NOx, dwutlenku siarki, pyłów) do 2023 roku.
- W Parlamencie Europejskim pracuje komisja śledcza ds. pomiarów emisji w sektorze motoryzacyjnym, która bada łamanie unijnych przepisów dotyczących pomiarów emisji z samochodów oraz domniemanych niepowodzeń we wprowadzaniu standardów EU, przez państwa członkowskie i przez Komisję Europejską.
- Na poczatku lipca Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko wobec nowych przepisów dotyczących etykiet efektywności energetycznej urządzeń AGD. Propozycja ma na celu uproszczenie skali efektywności do A-G, co ma zapewnienić konsumentom przejrzyste informacje o efektywności energetycznej i możliwość porównania kosztów eksploatacji urządzeń.
- W PE trwają prace nad przejściem do gospodarki o obiegu zamkniętym, w której produkty są projektowane tak, aby mogły mieć więcej niż jedno „życie” oraz lepszym zarządzaniem odpadami.
Źródło: Parlament Europejski, http://www.europarl.europa.eu
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.