Konkurs
Nagrody przyznane! (19492)
2016-05-20Jak pokazali uczestnicy konkursu, o ochronie klimatu można mówić wiele i to w różnorodny sposób, a co najważniejsze – nie trzeba być ekspertem – wystarczy umiejętność obserwacji oraz dostrzegania związków przyczynowo skutkowych.
Autorzy nadesłanych prac zaprezentowali dodatkowo olbrzymią kreatywność, pomysłowość i indywidualne podejście do tematu.
Na ogłoszony przez Instytut na rzecz Ekorozwoju konkurs Ochrona klimatu w mojej okolicy nadesłano 42 prace z 25 szkół gimnazjalnych z województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. W ramach zadania uczestnicy konkursu mieli w niedalekiej okolicy szkoły, miejsca zamieszkania zlokalizować przykład działań na rzecz ochrony klimatu - mógł dotyczyć oszczędzania i poprawy efektywności użytkowania energii lub wykorzystania odnawialnych źródeł – np. siły wiatru, słońca, wody. Forma oddania pracy była dowolna. Miało być ciekawie, oryginalnie, zabawnie, atrakcyjnie, pomysłowo – i tak było. Uczniowie pisali wiersze, bajki, reportaże, kręcili filmy, robili zdjęcia.
Komisja konkursowa oceniając prace brała pod uwagę trzy główne kryteria:
- zawartość merytoryczna i zgodność z tematem,
- innowacyjne, kreatywne podejście do tematu,
- jakość i estetyka wykonania.
Przyznano cztery równorzędne I miejsca – po jednym w każdym województwie biorącym udział w konkursie.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za pracę włożoną w prezentacje swoich przykładów i gratulujemy kreatywności.
Szczególne gratulacje należą się zwycięzcom konkursu:
- województwo lubelskie: zespół z Gimnazjum w Zespole Szkół w Woli Uhruskiej za pracę Ekologiczne Klimaty Woli Uhruskiej
- województwo łódzkie: zespół z Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej za pracę Eko Wojny
- województwo mazowieckie: zespół z Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Pionkach za pracę Klima Pionki, czyli ochrona klimatu w mojej okolicy!
- województwo świętokrzyskie: zespół z Gimnazjum nr 1 im. Kacpra Fodygi w Chęcinach za pracę Gazeta Chęcińska, wiadomości ekologiczne
Członkowie zwycięskich zespołów i nauczyciel prowadzący otrzymują w nagrodę tablety, natomiast szkoły, z których pochodzą nagrodzone prace urządzenie wielofunkcyjne (drukarka/kopiarka/skaner) oraz audyt energetyczny budynków szkolnych.
Zgodnie z wynikami głosowania internetowego komisja konkursowa przyznała 3 wyróżnienia, które otrzymają:
- zespół z Gimnazjum w Rzekuniu za pracę Bajka o ogniwach fotowoltaicznych
- zespół z Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Pionkach za pracę Eko jest fajne!!!
- zespół z Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Pionkach za pracę Klima Pionki, czyli ochrona klimatu w mojej okolicy!
Członkowie wyróżnionych zespołów otrzymają albumy przyrodnicze.
Komisja Konkursowa postanowiła przyznać dodatkowo 4 wyróżnienia, po jednym w każdym województwie:
- województwo łódzkie: zespół z Gimnazjum nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim za pracę Odnawialne Źródła Energii
- województwo świętokrzyskie: zespół z Gimnazjum nr 1 im. Kacpra Fodygi w Chęcinach za pracę Autonomiczny dom - inteligentne laboratorium w Podzamczu
- województwo lubelskie: zespół z Gimnazjum w Zespole Szkół Publicznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Podhorcach za pracę Zielona Energia
- województwo mazowieckie: zespół z Gimnazjum nr 1 w Mordach za pracę Dobry klimat w Mordach
Członkowie wyróżnionych zespołów otrzymają pamiątkowe dyplomy i gadżety projektu Klimapolka.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Wkrótce poinformujemy o terminie i miejscu rozdania nagród.
Wszystkie prace przesłane na konkurs można nadal oglądać na stronie projektu: www.chronmyklimat.pl/klimapolka - zachęcamy do tego - warto!
Konkurs „Ochrona klimatu w mojej okolicy”, został zorganizowany przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Grupą Eko-Tur w ramach projektu „Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.