Aktualności
Gmina Nowosolna chce inwestować w OZE (20022)
2017-01-31Ostatnie warsztaty w projekcie KLIMAPOLKA odbyły się 30 stycznia 2017 r. w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie (gmina Nowosolna).
Wzięło w nich udział 13 osób. Spotkanie otworzył wójt gminy Nowosolna, pan Piotr Szcześniak. Głównym tematem spotkania były możliwości pozyskania środków na inwestycje w efektywność energetyczną oraz odnawialne źródła energii.
Przedstawicielki Instytutu na rzecz Ekorozwoju przybliżyły uczestnikom główne założenia projektu oraz przedstawiły przykłady korzyści z realizacji polityki klimatycznej na poziomie lokalnym.
Doświadczeniem z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii w swoim domu podzielił się pan Adam Krupski, mieszkaniec Kleszczowa. Opowiedział o poniesionych nakładach i zyskach z podjętych inwestycji w panele fotowoltaiczne, pompę ciepła i rekuperator.
Pani Magdalena Jankowska-Kostrzewa, lokalny doradca energetyczny z WFOŚiGW w Łodzi, wytłumaczyła zasady udzielania pomocy finansowej ze środków WFOŚiGW w Łodzi, w tym formy dofinansowania zadań oraz zaprezentowała:
- Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE (Projekt Doradztwa Energetycznego) - celem ogólnym projektu jest wsparcie projektów przyczyniających się do realizacji pakietu energetyczno-klimatycznego UE 20/20/20 oraz zobowiązań państwa polskiego. Na terenie województwa łódzkiego pracuje grupa 4 doradców energetycznych. Ich działalność obejmuje m.in. prowadzenie szkoleń pracowników JST w zakresie: gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej, przygotowania merytorycznego pracownika gminy do pełnienia funkcji "Energetyka Gminnego". Zadania doradców obejmuje również doradztwo związanie z przygotowaniem i wdrożeniem inwestycji w zakresie efektywności energetycznej i OZE oraz innych działań na rzecz gospodarki niskoemisyjnej.
- Program priorytetowy dla osób fizycznych oraz dla wspólnot mieszkaniowych - dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na realizację zadań dotyczących termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizacji źródeł ciepła oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii w latach 2017 – 2018.
- Program ograniczania niskiej emisji - dofinansowanie (do 40% kosztów kwalifikowanych) w ramach programu mogą otrzymać przedsięwzięcia mające na celu ograniczanie niskiej emisji związane z podnoszeniem efektywności energetycznej oraz wykorzystaniem układów wysokosprawnej kogeneracji i odnawialnych źródeł energii. Beneficjentami mogą być jednostki samorządu terytorialnego.
W czasie dyskusji o możliwościach uzyskania finansowego wsparcia przedsięwzięć w OZE czy termomodernizację, bardzo sceptycznie wyrażano się o RPO WŁ ponieważ VAT w projektach finansowanych z tych środków jest kosztem niekwalifikowalnym. Koszt ten łącznie z wkładem własnym jest dużym obciążeniem dla beneficjentów.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.