W zeszłym tygodniu, podczas gdy polski rząd przyjmował tzw. ustawę o łupkach i podkreślał, że stanowi ona "przejrzyste zasady gry dla inwestorów", Polska Akademia Nauk w oficjalnym stanowisku zwróciła uwagę na poważne problemy, które mogą wiązać się z poszukiwaniem i wydobyciem gazu z łupków.
WięcejW Ministerstwie Środowiska w dniach 13-14 marca br. odbyły się polsko-francuskie warsztaty zorganizowane w ramach działań krajowej sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi "Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju". Spotkanie zostało poświęcone przygotowaniom nowej perspektywy finansowej (2014-2020), w tym konieczności uwzględnienia w krajowych i regionalnych programach operacyjnych działań związanych z adaptacją do zmian klimatu.
WięcejNajważniejsze są zyski, a dobro środowiska odgrywa niewielką rolę w kształtowaniu polityki większości przedsiębiorstw. Taki model przechodzi powoli do historii. Ekstremalne zjawiska pogodowe coraz częściej wywołują poważne niedobory wody i zaburzają łańcuchy dostaw. Zarówno małe firmy, jak i wielkie koncerny zaczynają traktować zmiany klimatyczne jako czynnik destrukcyjny dla gospodarki. Według Banku Światowego naszą jedyną nadzieją w kryzysie klimatycznym jest zielona transformacja.
WięcejMinister Maciej Grabowski i prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Małgorzata Skucha, podpisali 28 lutego br. "Porozumienie w sprawie współpracy w zakresie wsparcia wdrażania programu działań na rzecz środowiska i klimatu LIFE", ustanowionego na lata 2014-2020.
Więcej"Program polskiej energetyki jądrowej" (PPEJ) zawiera wiele elementów potwierdzających konieczność odejścia od energetyki węglowej. WWF Polska pozytywnie ocenia włączenie analizy o kosztach zewnętrznych do tego dokumentu, ale przypomina też, że to nie energetyka jądrowa, a odnawialne źródła energii są ekonomicznie i środowiskowo uzasadnionym scenariuszem, który wpłynie stymulująco na rozwój gospodarczy Polski i tworzenie nowych miejsc pracy.
Z inicjatywy WWF Polska w przeddzień posiedzeń ministrów środowiska, gospodarki i najważniejszych decydentów państw Unii Europejskiej, dziewięć podmiotów gospodarczych, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń branżowych, zaapelowało, żeby polscy decydenci nie hamowali polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Sygnatariusze zrzeszają kilkaset firm, ponad tysiąc audytorów energetycznych i dwadzieścia trzy organizacje pozarządowe.
Kalifornię nęka najgorsza od 500 lat susza. Wielu farmerów musiało pozostawić odłogiem swoje pola, a nawet zmniejszyć pogłowie bydła. Do sklepów trafiają nieregularne dostawy warzyw i owoców, ceny żywności poszły w górę. Unowocześnienie systemu upraw wydaje się być obecnie najlepszym rozwiązaniem. Stacje odsalania wody, choć użyteczne w okresach suszy, wzbudzają wątpliwości z uwagi na koszty ekonomiczne i środowiskowe.
Więcej5 marca 2014 r. do Warszawy zawitają przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, by dyskutować o zanieczyszczeniu powietrza spowodowanym niską emisją. Okazją do tego spotkania jest organizowana w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Misja-emisja" ogólnopolska konferencja „Niska emisja – poważny problem", w której udział wezmą także przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.
WięcejHolendrzy bez wątpienia są ekspertami w dziedzinie gospodarowania wodą – ponad połowa powierzchni ich kraju leży na poziomie lub poniżej poziomu morza. Kraj od wieków toczy nierówną walkę z morzem o swoje terytorium, wielu obywateli musiało poświęcić domy na tereny zalewowe. Woda nieubłaganie napiera, lecz kraj się nie poddaje. Lata doświadczeń nauczyły Holendrów, że kluczem do przetrwania jest przystosowanie się.
Eksperci zdrowia publicznego wyrażają zaniepokojenie niedawną decyzją Komisji Europejskiej, dającą polskim elektrowniom więcej czasu na redukcję emisji szkodliwych zanieczyszczeń powietrza. Polski rząd złożył wniosek o trzyletnią derogację w ramach tzw. przejściowego planu krajowego (Transitional National Plan – TNP), który został zaakceptowany przez Brukselę w tym tygodniu.
WięcejTzw. ustawa łupkowa w lutym ma trafić na posiedzenie rządu. Minister środowiska nie wyklucza, że jeszcze w tym roku może powstać pierwszy komercyjny odwiert gazu łupkowego. Korzystne dla perspektyw wydobycia w Polsce jest również to, że Unia odstąpiła od wprowadzenia prawa w tym zakresie, a wydała tylko rekomendację dla państw członkowskich.
WięcejKoalicja Klimatyczna krytycznie oceniła część propozycji przedstawionych przez Komisję Europejską w komunikacie dotyczącym ram politycznych na lata 2020-2030 dotyczących klimatu i energii.
Minister Maciej Grabowski 31 stycznia br. odwiedził odwiert gazu łupkowego w Gapowie (województwo pomorskie) należący do spółki BNK Petroleum. Przeprowadzone tu dotychczas prace wykazały obiecujące ilości gazu. Minister rozmawiał również z samorządowcami o perspektywach wydobycia gazu łupkowego w Polsce.
26 lutego 2014 roku zapraszamy na debatę "Polska wobec celów pakietu energetyczno- klimatycznego UE na 2030 rok", która będzie transmitowana na żywo. Początek o godzinie 11.00. Zachęcamy do oglądania i zadawania pytań!
WięcejWłaśnie ruszyła strona oweglu.pl będąca kontynuacją publikacji dr. Michała Wilczyńskiego "Zmierzch węgla kamiennego w Polsce" oraz "Węgiel brunatny paliwem bez przyszłości" wydanych przez Instytut na rzecz Ekorozwoju.
WięcejKażdego roku fale sztormowe zabierają około 34 ha terytorium Polski. Koszty ochrony brzegów i naprawiania szkód spowodowanych falowaniem morza są bardzo wysokie. Urządzenie, które potrafi wytłumić falowanie wody opracował i opatentował prof. Bolesław Kuźniewski z Akademii Morskiej w Szczecinie.
Hamburg w 2011 roku zdobył miano "Zielonej Stolicy Europy", lecz nie zamierza spoczywać na laurach. Planuje połączyć swoje rozległe zielone tereny w spójną sieć i w ciągu najbliższych 20 lat wyeliminować potrzebę poruszania się samochodem po mieście. W ten sposób miasto odpowiada na rosnące zagrożenie zmianami klimatycznymi, stając się jednocześnie miastem zdrowszym i bardziej konkurencyjnym.
Pod koniec grudnia Ministerstwo Gospodarki zakończyło prace nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) i przekazało go do rozpatrzenia Radzie Ministrów. Według projektu w 2020 r. w produkcji prądu w Polsce z OZE największy udział mają mieć elektrownie biomasowe, wiatrowe i biogazowe. Te ostatnie mają produkować u nas więcej energii elektrycznej niż siłownie wodne, a w przypadku mikroinstalacji, najwięcej ze wszystkich źródeł.
WięcejNowy wiceminister środowiska ma przyspieszyć prace nad poszukiwaniem gazu łupkowego Sławomir Brodziński tuż przed świętami zastąpił na stanowisku Głównego Geologa Kraju Piotra Woźniaka. Ma to przyspieszyć prace nad poszukiwaniem i wydobyciem gazu łupkowego w Polsce. Na razie bowiem najszybciej powstawały regulacje dotyczące podziału wpływów z przyszłego wydobycia.
WięcejPGNiG i amerykański Chevron będą współpracować przy poszukiwaniu gazu łupkowego w Polsce. Spółki podpisały memorandum w tej sprawie. Dzięki porozumieniu polska spółka zyska wiedzę i doświadczenie. Chevron z kolei może uniknąć protestów lokalnych społeczności. Porozumienie nie będzie miało jednak wpływu na harmonogram wydobycia.
WięcejKlimatycznych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego, niskoemisyjnego nowego 2014 roku życzy zespół Instytutu na rzecz Ekorozwoju oraz portalu ChronmyKlimat.pl.
Polska Zielona Sieć serdecznie zaprasza do udziału w konkursie na amatorski film o energii. Każdy film promujący ekologiczne i nowoczesne podejście do konsumpcji energii ma szansę. Nakręcony przez młodszych i starszych amatorów kamerą, telefonem albo aparatem. Pokaż, że można zużywać mniej energii, zmieniać swoje nawyki albo zostać prosumentem i produkować energię w przydomowym mikroźródle.
WięcejPodczas konferencji klimatycznej (COP19), która odbyła się w Warszawie w drugiej połowie listopada, WWF Polska wraz z Koalicją Klimatyczną w trakcie konferencji prasowej zapowiedzieli przekazanie paczki powitalnej z okazji nominacji nowych ministrów. We wtorek, 10 grudnia, przesyłka trafiła bezpośrednio do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Postępujące zmiany klimatu powodują wzrost liczby i siły katastrof pogodowych. Jedną z nich był tajfun Hayian, który 8 listopada przeszedł przez Filipiny. Jego bilans na chwilę obecną to ponad 5 tys. ofiar śmiertelnych, ok. 1,6 tys. zaginionych i prawie 30 tys. rannych. To również ponad 4 mln ludzi, którzy musieli opuścić swoje domy, a zdecydowana większość z nich nie ma do czego wracać. Zmagają się w tej chwili z brakiem leków, żywności i, choćby przejściowego, schronienia. Ich tragedia jest także naszą, ale my — w przeciwieństwie do nich — możemy działać. Nie bądźmy bezczynni!
WięcejFundacja Ekologiczna ARKA i Lasy Państwowe rozpoczęły ogólnopolską akcję ''Choinki Nadziei''. W 10 miastach pojawią się m.in. choinki zasilane prądem wytworzonym przez osoby pedałujące na rowerach oraz tzw. recyklingowe łańcuchy.
WięcejDobre i złe wieści z Rosji. Kilku aktywistów Greenpeace, w tym Polak, zostało zwolnionych za kaucją, podczas gdy jeden z ich kolegów ma spędzić w areszcie kolejne miesiące. Rozprawy trwają.
Wczoraj rozpoczął się szczyt węglowy w Warszawie, który jest wyraźnym sygnałem ze strony polskiego rządu, że bezpieczeństwo energetyczne Polski i zdrowie obywateli nie należy do priorytetów władzy. Wicepremier Janusz Piechociński jest gospodarzem konferencji poświęconej ochronie interesów lobby węglowego. Tym samym, po raz kolejny tracimy szansę na poinformowanie opinii publicznej o korzyściach wynikających z rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce – uważa organizacja ekologiczna WWF Polska.
Niedługo miną dwa miesiące od chwili zatrzymania statku i aktywistów Greenpeace oraz dwóch niezależnych dziennikarzy przez rosyjskie służby specjalne. W celu przypomnienia o tym, że w petersburskim więzieniu ciągle przebywa 30 niewinnych ludzi, na całym świecie, w tym w Polsce, odbywają się dziś akcje solidarnościowe z apelem o ich uwolnienie. W tym samym czasie rosyjska prokuratura składa wniosek o przedłużenie im aresztu tymczasowego o kolejne 3 miesiące.
Problemy z wodą są dla Polski najważniejszą konsekwencją zmian klimatu. Przybędzie nam intensywnych opadów i wzrośnie zagrożenie suszą – powiedział PAP profesor nauk o Ziemi, Zbigniew W. Kundzewicz.
Pierwsza edycja konkursu "Dziennikarze dla Klimatu" dobiegła końca, znamy już wszystkich laureatów. W Wielkiej Sali Asamblowej Zamku Królewskiego w Warszawie, w obecności Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec Rüdigera Freiherra von Fritscha oraz dr. Ulricha Witte z DBU, który specjalnie na tę okzję przyjechał z Niemiec, wręczone zostały nagrody i wyróżnienia.
W czasie odbywającego się w Warszawie szczytu klimatycznego COP19 w Warszawie Instytut na rzecz Ekorozwoju wraz z Fundacją Regionalne Centrum Ekologiczne na Europę Środkową i Wschodnią zapraszają do udziału w debacie "Czy Polska może żyć bez węgla?". Debata odbędzie się 18 listopada br. w godz. 14.00-16.00 przy Placu Defilad 1 w Warszawie. (namiot debat COP19 przed Pałacem Kultury i Nauki, wejście od strony ul. Świętokrzyskiej).
Multimedialny, z dużą dozą rywalizacji i pozytywnym przesłaniem – to cechy projektu edukacyjnego, który ma za zadanie informować młodzież o zaletach energii odnawialnej. Każdy z nas może zostać producentem energii lub też wpłynąć na swoje otoczenie, tak aby stało się bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Wystawę „Od konsumenta do prosumenta, czyli jak zostać producentem energii", będzie można oglądać od 6 do 27 listopada 2013 r. w Pałacu Młodzieży przy Placu Defilad 1 w Warszawie.
Poniżej przedstawiamy pełną treść listu Tomka Dziemianczuka, pisanego już w czasie pobytu w areszcie w Murmańsku.
Zmiany klimatu są udowodnionym już przez rzeszę naukowców faktem. Dla dużej części społeczeństwa niestety ciągle niezrozumiałym zjawiskiem, które w większości traktuje się jak bajkę dla niegrzecznych dzieci. W dodatku strasznie nudną! Dlatego 24 października 2013 r. Instytut na rzecz Ekorozwoju, wspólnie z Polską Akademią Nauk, Fundacją im. Heinricha Bölla oraz Koalicją Klimatyczną zorganizował międzynarodową konferencję "Nauka o zmianach klimatu – jak rozmawiać ze społeczeństwem?".
Koalicja Klimatyczna i WWF Polska zapraszają na konferencję prasową „Polska przed szczytem klimatycznym – czyli 7 grzechów głównych polskiej polityki klimatycznej", która odbędzie się 7 listopada br. o godz. 14.00, w Centrum Prasowym PAP, Warszawa, ul. Bracka 6/8.
Rozpoczął się konkurs ekologiczny "Aktywni dla Klimatu", skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej na temat klimatu i działań podejmowanych na rzecz jego ochrony pt. "Zmieniaj nawyki – nie klimat!". Organizatorem konkursu jest Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej.
Rada Ministrów przyjęła 30 października br. Strategiczny plan adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030 tzw. SPA2020. To pierwszy dokument strategiczny, który bezpośrednio dotyczy kwestii adaptacji do zachodzących zmian klimatu.
Według Parlamentu Europejskiego nie tylko wydobycie, ale i poszukiwanie gazu z łupków będzie objęte obowiązkową oceną oddziaływania na środowisko. To, zdaniem części polskich europosłów i ekspertów, spowolni proces wydobycia surowca. Do tej pory i bez tych ograniczeń nie udało się wykonać wystarczającej liczby odwiertów, by stwierdzić, czy wydobycie surowca w Polsce będzie opłacalne.
WięcejPolska Zielona Sieć relaizuje nową kampanię "Nowocześnie, energooszczędnie, odpowiedzialnie – inteligentne sieci energetyczne." Do końca 2014 roku będzie edukować na temat zbliżających się zmian w systemach energetycznych i ich wpływie na zwykłych użytkowników energii. Przede wszystkim jednak będzie chciała pokazać, jakie korzyści i możliwości będą mogły przynieść każdemu z nas inteligentne sieci energetyczne (ISE).
Sprawa działaczy Greenpeace zatrzymanych w Rosji obejmuje coraz szersze kręgi. O ich uwolnienie apelowali już m.in. politycy, artyści, organizacje pozarządowe i ponad milion ludzi z całego świata. Do tego grona dołączyli laureaci Pokojowej Nagrody Nobla.
Parki wodne i baseny to najdroższe w eksploatacji obiekty rekreacyjno-sportowe, głównie za sprawą podgrzewania wody. Z tego powodu często trzeba do nich dokładać. W Tychach znaleźli na to sposób. Wodę i pomieszczenia w tamtejszym aquaparku będzie ogrzewać ciepło z biogazowni, działającej przy lokalnej oczyszczalni ścieków. Pozwoli to zaoszczędzić nawet 4 mln zł rocznie.
WięcejZ przyjemnością informujemy, że laureatem Nagrody Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki został Zbigniew Karaczun, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego i wieloletni ekspert Koalicji Klimatycznej.
Jeżeli UE nie podejmie kroków w celu zapobiegania zmianom klimatu, zaleje ją ogromna fala uchodźców. Wówczas dużo częściej może dochodzić do katastrof podobnych do tej niedawnej na Lampedusie – ostrzega EurActiv.pl.
Polacy licznie wsparli prowadzony przez Greenpeace od miesiąca projekt budowy hoteli dla owadów zapylających w polskich miastach. Udało się uzbierać fundusze na 100 takich budowli. Powstaną na wiosnę przyszłego roku.
Odpowiedź Greenpeace na informację Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, mówiącą o znalezieniu na statku Arctic Sunrise nielegalnych substancji.
Zdecydowana większość (72%) mieszkańców terenów, na których odbywają się lub są planowane poszukiwania, popiera wydobycie gazu z łupków w Polsce. Równocześnie prawie 60% respondentów akceptuje, by surowiec wydobywano w pobliżu ich miejsca zamieszkania – wynika z badań opinii społecznej zrealizowanych dla Ministerstwa Środowiska przez TNS Polska.
WięcejRusza rekrutacja do nowego edukacyjnego projektu Pracowni – Szkoła Trenerów dla Dobrego Klimatu. Jest to jedyna w Polsce oferta szkoły trenerskiej dla zwiększenia kompetencji zawodowych trenerów/edukatorów by przeciwdziałać negatywnym zmianom klimatu.
Stany Zjednoczone obdarowały świat wieloma cudownymi rzeczami. Bomba atomowa i masło orzechowe. Linie montażowe i coca cola. A teraz mamy następny amerykański wynalazek, który zamierzamy wyeksportować poza nasze granice i prosto do waszych zasobów wody: szczelinowanie hydrauliczne. Greenpeace przedstawia cztery lekcje dla krajów, które zamierzają wkrótce rozpocząć wydobycie gazu łupkowego metodą szczelinowania.
Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF apeluje o natychmiastowe wypuszczenie 30 aktywistów Greenpeace przetrzymywanych przez służby bezpieczeństwa Rosji. Rosyjskie władze przejęły statek podczas pokojowego protestu przeciw wydobywaniu przez Gazprom ropy naftowej z dna arktycznego Morza Peczorskiego.
Instytut Energetyki Odnawialnej w Warszawie oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu zapraszają na VI edycję 2013/2014 dwusemestralnych Studiów Podyplomowych w Warszawie i we Wrocławiu "Inwestycje w odnawialne źródła energii – energetyka prosumencka i duże inwestycje OZE".
WięcejWygląda na to, że rosyjskie władze zrobią wszystko by ukryć przed oczami światowej opinii publicznej działania Gazpromu w Arktyce. 18 września br. ostrzelano statek Greenpeace. Następnego dnia został on nielegalnie zajęty, załogę aresztowano i przetrzymywano pod lufami karabinów. Jest wśród nich Polak – donosi organizacja ekologiczna.
W naszym kraju jest coraz więcej gmin, które widzą dla siebie szansę na rozwój w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii (OZE). Niektóre chcą wręcz dzięki OZE stać się samowystarczalne energetycznie, przypisując ważną rolę w tych działaniach biogazowniom. Do takich samorządów gminnych dołączyły ostatnio mazurskie Korsze i podlaskie Łapy.
WięcejO wykorzystywaniu najnowszych technik multimedialnych w edukacji ekologicznej rozmawiali uczestnicy konferencji „Błękitny Pakiet", która odbyła się w Ministerstwie Środowiska. W spotkaniu wzięła udział wiceminister środowiska, Beata Jaczewska.
WięcejDecyzja o zakupie mieszkania podjęta. Czym się kierować przy jego wyborze? Ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej warto rozważyć, czy chcemy zamieszkać w budynku standardowym, czy energooszczędnym. Wybór drugiej możliwości wydaje się rozsądniejszy. Energooszczędne mieszkanie musi jednak spełniać kilka ważnych kryteriów. W ramach projektu "Energooszczędne 4 kąty" podpowiadamy, o co pytać deweloperów, zarządców nieruchomości i sprzedających.
Globalny kryzys żywnościowy spowodowany ekspansją szkodników I chorób upraw – taka czeka nas przyszłość jeżeli nie powstrzymamy zmian klimatu – wynika z badań opublikowanych na łamach „Nature Climate Change".
W ramach inauguracji nowego projektu Greenpeace na rzecz ochrony owadów zapylających 5 września br. odbyła się premiera filmu "Więcej niż miód", koncert zespołu Rita Pax oraz impreza, z których dochód przeznaczony zostanie na cele akcji.
Uczestniczące w odbywających się w tym tygodniu konsultacjach społecznych projektu polityki energetycznej Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) organizacje pozarządowe domagają się od banku, aby zaprzestał finansowania nowych inwestycji opartych na paliwach kopalnych, przede wszystkim na węglu. Mimo że inne najważniejsze publiczne instytucje finansowe, takie jak Bank Światowy czy Europejski Bank Inwestycyjny przyjęły w ostatnich miesiącach znaczące obostrzenia dla finansowania szkodliwych dla klimatu inwestycji węglowych [1], EBOR na razie nie podjął decyzji, aby pójść ich śladem.
Więcej"Minister środowiska albo uzna, że ten projekt wymaga nie tylko mentalności ekologa, ale też mentalności przedsiębiorcy, albo kto inny się tym zajmie" – powiedział twardo premier Donald Tusk na konferencji prasowej 22 maja br. komentując "nagorliwość" ekologiczną ministra Korolca w kwestii eksploatacji gazu łupkowego w Polsce. I za to otrzymał od internautów "Pieprz" – nagrodę za najbardziej szkodliwą wypowiedź dla polityki klimatycznej.
Firma Lane Energy Poland, koncesjonariusz ConocoPhilips, poczyniła znaczący krok do przodu na drodze do osiągnięcia komercyjnie opłacalnego wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ostatnim tygodniu sierpnia firmie udało się na jej polu łupkowym niedaleko Lęborka dokonać szczelinowania hydraulicznego, z którego gaz wydobywa się samoistnie – informuje Euractiv.pl.
Nietypowy dla Tatr gatunek motyla dziennego – pokłonnik kamilla (Limenitis camilla) zaobserwował w Tatrzańskim Parku Narodowym jego pracownik Jarosław Wenta. To pierwsze potwierdzenie obecności tego gatunku w polskich Tatrach.
Aby wodór mógł stać się paliwem przyszłości, potrzebne są badania m.in. nad tym, jak go magazynować. Tajniki przenikania wodoru przez metale zgłębiają naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie.
WięcejPoniżej prezentujemy uwagi Koalicji Klimatycznej do projektu Raportu z wykonania Konwencji z Aarhus (2011), w ramach konsultacji prowadzonych przez Ministerstwo Środowiska.
Czy dom pasywny to rozwiązanie dla każdego? Jakie są koszty jego eksploatacji? Na co należy zwracać uwagę przy wyborze projektu i czego musimy być świadomi – opowiadają nam państwo Katarzyna i Tomasz Kowalczykowie, którzy wybudowali pod Grodziskiem Mazowieckim dom o standardzie pasywnym.
WięcejJednym z gatunków zwierząt, który może dotkliwie odczuć zmiany klimatyczne, jest żółw malowany. Płeć ich lęgu jest silnie uzależniona od temperatury otoczenia. Naukowcy obawiają się, że wzrost średniej globalnej temperatury o zaledwie 1°C sprawi, że z jaj będą wykluwać się jedynie samice. Może to oznaczać wymarcie gatunku.
W ramach projektu Efficiency 2.1., zespół złożony z 12 partnerów reprezentujących 10 krajów europejskich będzie rozwijać bezpłatną aplikację na smartphony, która pomoże konsumentom w wyborze i użytkowaniu urządzeń zużywających energię elektryczną. Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE), jeden z partnerów projektu zaprasza do wypełnienia krótkiej ankiety, która pomoże w zaprojektowaniu aplikacji.
WięcejPolacy mogą wpływać na przebieg inwestycji związanych z gazem łupkowym, elektrowniami wiatrowymi czy atomowymi oraz domagać się zmian w tych projektach. Jest to możliwe dzięki Konwencji z Aarhus. Weszła ona w życie już w roku 2001, ale dopiero teraz resort środowiska prowadzi konsultacje oceniające sposób jej funkcjonowania.
WięcejWWF Polska wyraża zaniepokojenie ostatnimi wypowiedziami polskiego ministra środowiska, Marcina Korolca, na temat szczytu klimatycznego, który ma odbyć się w Warszawie. Przypomina też, że minister, jako prezydent tej konferencji pełni funkcję bezstronnego moderatora globalnej dyskusji, a nie rzecznika interesów wyłącznie jednego kraju.
Największe firmy z sektora przetwórstwa rolno-spożywczego w Polsce też zaczynają inwestować w biogazownie. Mlekovita, numer jeden w branży mleczarskiej w naszym kraju, już wybudowała jedną instalację biogazową, a przymierzają się do tego m.in. Polski Koncern Mięsny Duda, Zakłady Mięsne Łuków i PEPEES.
WięcejPrzedstawiciele Klastra Wielkopolski Biogaz przekonują, że jeśli dokładnie nie zbadamy substratów przed rozpoczęciem budowy biogazowni, może to skutkować chybioną, przynoszącą straty inwestycją. Bardzo ważne jest też ich badanie podczas eksploatacji już wybudowanej i działającej biogazowej instalacji.
WięcejFrancuzi ostrzegają Polaków, że z eksploatacją gazu łupkowego trzeba uważać, „żeby potem nie żałować". Jeden z najbardziej aktywnych francuskich ekologów Nicolas Hulot, który ostatnio odwiedził Warszawę jako oficjalny przedstawiciel prezydenta Francois Hollande'a do spraw zmian klimatycznych i ekologii, zaapelował o bardziej ekologiczne rozwiązania.
Zmiany klimatyczne w pierwszej kolejności dotkną najbiedniejszych mieszkańców Afryki, Azji Południowej oraz Południowo-Wschodniej. Zagrożone są miliony osób – ostrzega Bank Światowy w swoim raporcie. Problemów z żywnością możemy oczekiwać już w najbliższych dwóch dziesięcioleciach.
Rzeki i jeziora znajdują się w kadrze Twoich zainteresowań? Planujesz spędzić wakacje na kajaku, łódce lub po prostu nad wodą? Kochasz polską przyrodę? Jeżeli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś TAK, powinieneś wziąć udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez WWF Polska. Uchwyć urodę wody i wygrywaj atrakcyjne nagrody na wody.wwf.pl!
Komisja środowiska, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności Parlamentu Europejskiego (ENVI) podniosła udział konwencjonalnych biokomponentów z surowców rolniczych w paliwach z 5 proc. zaproponowanych przez Komisję Europejską, do 5.5 proc. Europosłowie z PO i PSL uważają, że nie należy zmieniać reguł w trakcie gry.
Repowermap.org jest inicjatywą non-profit rozpoczętą w 2008 roku, wspieraną obecnie przez Unię Europejską w ramach programu Inteligentna Energia dla Europy. W inicjatywie tej uczestniczą organizacje z sektora publicznego i prywatnego z kilkunastu krajów. Koordynatorem projektu w Polsce jest Instytut Energetyki Odnawialnej.
Wydobycie gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego przynosi ogromne dochody firmom wydobywczym, natomiast dla lokalnych społeczności oznacza degradację środowiska naturalnego oraz poważne problemy zdrowotne i społeczne.
Koalicja Klimatyczna zaprasza do głosowania w kolejnej edycji ankiety, w której wybierane są najlepsze i najgorsze wypowiedzi polityków na temat zmian i ochrony klimatu oraz związanej z nimi polityki energetycznej. Rozstrzygnięcie głosowania pod koniec wakacji!
Komisja Europejska zatwierdziła finansowanie dla 248 nowych projektów w ramach programu LIFE+, funduszu Unii Europejskiej na rzecz środowiska. Projekty obejmują działania w zakresie ochrony przyrody, przeciwdziałania zmianie klimatu, polityki w dziedzinie środowiska oraz informacji i komunikacji w zakresie problematyki środowiska we wszystkich państwach członkowskich. Wiążą się one z inwestycjami o łącznej kwocie ok. 556,4 mln euro, z czego 281,4 mln euro zapewni UE. Z tej kwoty 30,8 miliona euro przypada na 12 projektów z Polski.
WięcejFundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju ogłasza konkurs na stanowisko Prezesa Zarządu.
WięcejWarszawa pretenduje do miana Zielonej Stolicy Europy 2016. Czy uda jej się zdobyć ten tytuł? Poprzeczka została ustawiona wysoko przez Hamburg, laureata nagrody z 2011 roku. Miasto udowodniło, że w kilka lat zaniedbane, przemysłowe tereny można przeistoczyć w przyjazne mieszkańcom, ekologiczne miejsce do życia.
Rada Unii Europejskiej ds. Środowiska przyjęła konkluzje dotyczące „Strategii UE w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu". Dokument zawiera wytyczne dla krajów członkowskich pomocne w tworzeniu ich krajowych strategii. Działania adaptacyjne mają przygotować państwa do radzenia sobie ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak np. powodzie czy susze m.in. poprzez budowę odpowiedniej infrastruktury, np. przeciwpowodziowej. W spotkaniu w Luksemburgu udział wzięła Beata Jaczewska, wiceminister środowiska.
WięcejWojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska w Kielcach (WIOŚ) potwierdziła zasadność interwencji mieszkańców Piekoszowa, dotyczących uciążliwości dla otoczenia biogazowni rolniczej w tej miejscowości (chodziło o rozchodzący się z niej na sąsiednie osiedla fetor). Ukarała jej właściciela grzywną i skierowała wniosek do sądu rejonowego wniosek o nałożenie na niego kolejnej kary finansowej.
WięcejBiuro Przedstawicielstwa Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie poszukuje w terminie od 1 sierpnia 2013 do 31 grudnia 2013 r. Asystenta/Asystentki do koordynacji programu „Energia & Klimat", w ramach aktywności Fundacji związanych z XIX Konferencją Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP 19) w Warszawie.
WięcejZarząd Fundacji Kapitał ogłasza rozpoczęcie programu "Energia Plus", skierowany do firm związanych z działalnością energii odnawialnych. Na podstawie otrzymanych informacji Zarząd Fundacji wyłania zwycięzców.
WięcejRada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, przedłożony przez ministra środowiska. Celem zmiany jest uzupełnienie i dostosowanie obecnie obowiązujących przepisów do dyrektywy 2011/92/UE (EIA). Nowe przepisy ułatwiają także działalność przedsiębiorców, m.in. tych poszukujących gazu łupkowego.
Więcej"Ekologia to nie akcja, to styl życia" – pod takim hasłem przebiegła debata zorganizowana 9 czerwca br. przez polski oddział Międzynarodowego Zielonego Krzyża w ramach 14. Pikniku Olimpijskiego. Udział w niej wzięli senator Andrzej Person, zapaśnik, mistrz świata i Europy, wicemistrz olimpijski Andrzej Supron, Paweł Herman, przedstawiciel Stena Recycling, Anna Borzeszkowska, przedstawicielka International Paper oraz uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich sportowców w historii, lekkoatleta, chodziarz, wielokrotny mistrz olimpijski, świata i Europy, Robert Korzeniowski. Debatę poprowadziła założycielka i wiceprezes Green Cross Poland, Dominika Kulczyk-Lubomirska.
Ministerstwo Środowiska ogłosiło niedawno otwarty nabór wniosków o dotacje z funduszy EOG na projekty mające na celu poprawę efektywności energetycznej w budynkach i produkcję energii ze źródeł odnawialnych. W grę wchodzą m.in. biogazownie. Do wykorzystania jest prawie 280 mln zł.
WięcejZ wielkim rozczarowaniem przyjęliśmy tekst „Ekologia na sprzedaż" autorstwa Marcina Mamonia i Piotra Litki („Rz" 18.06.2013). W naszej ocenie jego autorzy nie zachowali należytej staranności przy przygotowywaniu swojego materiału. Artykuł jest bowiem zbiorem zawoalowanych podejrzeń, niedomówień i nieprawdziwych informacji – czytamy w liście Koalicji Klimatycznej, skierowanym do autorów tekstu.
Zakończył się pierwszy etap konkursu „Świat, jaki lubisz" na najlepsze rozwiązania ograniczające emisję gazów cieplarnianych. Nagrodzone zostaną najbardziej praktyczne, oszczędne i skuteczne rozwiązania w dziedzinie klimatu, które będzie można zastosować również w innych krajach Europy. Zwycięzca zostanie wyłoniony podczas głosowania, które rozpocznie się 19 czerwca br. W Polsce zostanie wybrany i nagrodzony krajowy pomysł.
Jak napisał „Puls Biznesu", pod względem ilości energii produkowanej z biogazu nasz kraj jest daleko w tyle za Niemcami, Wielką Brytanią i Włochami. Więcej biogazu niż my produkują też Francja, Hiszpania, a także dużo mniejsze od nas kraje Unii Europejskiej, takie jak Holandia, Austria i Czechy.
WięcejZdaniem ekspertów z Instytutu Energii Odnawialnej, wśród 16 polskich województw największy biogazowy potencjał jeśli chodzi o biogaz rolniczy drzemie w Mazowszu, Wielkopolsce, Lubelszczyźnie, Kujawsko-Pomorskiem, Warmińsko-Mazurskiem i Podlasiu.
WięcejZa nami kolejna, trzecia już edycja Europejskich Słonecznych Dni (ESD) – największego wydarzenia w Europie promującego energetykę słoneczną. Koordynatorem akcji jest Instytut Energetyki Odnawialnej – polski organizator ESD.
WięcejInteresujesz się ekologią i wzornictwem? Projektujesz i chcesz zaangażować się w ochronę przyrody? Uwolnij kreatywność, zaprezentuj swoje pomysły i weź udział w konkursie organizowanym w ramach współpracy FSC® Polska (Forest Stewardship Council®), Tetra Pak® i WWF Polska pod nazwą „Gadżety dla planety". Stwórz własny projekt modnego ekologicznego gadżetu, który zachęci Polaków do wyboru produktów wykonanych z certyfikowanego drewna i papieru.
W ostatnich dniach do grona polityków, wypowiadających się na temat powodzi i stanu polskich wód, dołączył premier Donald Tusk. Po raz kolejny przedstawiciel rządu zbagatelizował zagrożenie powodzią i zastrzeżenie Komisji Europejskiej wobec Polski. Wydaje się też nie dostrzegać działań podjętych przez naszych zachodnich sąsiadów, którzy zamiast zabudowywać kolejne tereny zalewowe, oddają je rzekom – przypomina WWF Polska.
WięcejRankiem, 12 czerwca br., w pobliżu elektrowni Bełchatów aktywiści Greenpeace ustawili tysiąc drewnianych krzyży. Symbolizują one liczbę ofiar, które w samym tylko 2010 r. pochłonęła emisja zanieczyszczeń ze spalania węgla w Elektrowni Bełchatów, należącej do koncernu energetycznego Polska Grupa Energetyczna S.A. (PGE). Jednocześnie ekolodzy ostrzegają, że emisje ze wszystkich elektrowni i elektrociepłowni węglowych należących do PGE spowodowały ponad 2000 zgonów w samym 2010 r., co stanowi prawie 40% wszystkich zgonów wywołanych przez ten sektor w Polsce.
Zagrożenie powodziowe w Polsce będzie wzrastać, a polskie władze nie powinny podtrzymywać iluzji, że panują nad tym żywiołem. Walka z powodzią w naszym kraju jest prowadzona, wbrew zapewnieniom ministra środowiska, w duchu poprzedniej epoki, kiedy rozpoczęło się niszczenie rzek na wielką skalę. Okazuje się, że trend rodem z peerelu trzyma się mocno, a za błędne decyzje będziemy musieli wszyscy zapłacić – alarmuje organizacja ekologiczna WWF Polska.
Światowy Dzień Wiatru to dzień „odkrywania" wiatru i jego mocy zmieniania naszego otoczenia. W naszym kraju organizacją święta zajmuje się Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW). W wielu miejscach Polski będzie można odwiedzić pracujące parki wiatrowe, zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat energetyki wiatrowej oraz wziąć udział w konkursach fotograficznych i filmowych.
Komentarz Greenpeace w związku z przytaczanymi 6 czerwca br. słowami premiera Donalda Tuska na temat tego, że „rząd znajdzie środki i sposoby" żeby zrealizować projekt rozbudowy elektrowni węglowej w Opolu, zaniechany przez koncern energetyczny PGE z powodów ekonomicznych.
Więcej27 maja br. ruszył finał konkursu na najpiękniejszy list dla Ziemi, organizowany w ramach ogólnopolskiej akcji Fundacji Ekologicznej Arka. Można w nim głosować na jeden ze 100 listów wybranych przez jury spośród kilku tysięcy nadesłanych prac.
Greenpeace opublikował raport ekspercki analizujący wpływ zanieczyszczeń emitowanych przez polski sektor energetyczny na zdrowie ludzi. Wyniki analiz są alarmujące! Emisje z polskich elektrowni i elektrociepłowni spalających węgiel powodują niemal 5400 przedwczesnych zgonów rocznie. Ekolodzy postulują zmianę struktury rynku energetycznego, tak by zmniejszyć udział węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii i zwiększyć efektywność energetyczną.