Poradnik » Koszty eksploatacji
Koszty eksploatacyjne związane z budownictwem energooszczędnym i pasywnym (17167)
2013-07-02Nikogo nie trzeba przekonywać, jak istotne są koszty eksploatacyjne domu. Wśród nich w polskich warunkach szczególnie ważne są koszty paliw i energii do jego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Koszty zakupu energii bez paliw samochodowych pochłaniają prawie 10% rocznych dochodów polskich gospodarstw domowych i w znacznej mierze są zależne od standardu energetycznego budynków. Dla porównania, w krajach Europy Zachodniej o podobnym klimacie te same koszty wynoszą tylko 4% dochodów gospodarstwa domowego.
Warto zastanowić się już na etapie projektowania wymarzonych czterech kątów, jak zadbać o utrzymanie kosztów zakupu energii na niskim poziomie. Przyjrzyjmy się zatem, jakie są koszty ogrzewania domów mieszkalnych o różnych kształtach i różnym standardzie energetycznym.
Podobnie jak w przypadku kosztów inwestycyjnych analizie poddamy domy jednorodzinne o trzech standardach energetycznych i trzech typach budynków, różniących się kształtem bryły domu i wielkością powierzchni użytkowej.
Rozważmy, jakie są koszty eksploatacyjne następujących trzech typów domów mieszkalnych:
- segment jednorodzinny środkowy budynku mieszkalnego szeregowego o powierzchni 123,90 m2 (w dalszej części oznaczony – Bud 1)
- budynek mieszkalny jednorodzinny, parterowy z użytkowym poddaszem o powierzchni użytkowej 213,50 m2 (w dalszej części oznaczony – Bud 2)
- budynek mieszkalny jednorodzinny, parterowy z wiatą na samochód, o powierzchni użytkowej 80,89 m2 (w dalszej części oznaczony – Bud 3).
Każdy z tych budynków będziemy analizować jako:
- budynek standardowy – wybudowany według obowiązujących przepisów budowlanych z grawitacyjną wentylacją (powszechną w warunkach polskich) o zapotrzebowaniu na energię cieplną do ogrzewania na poziomie 120 KWh/m2 powierzchni użytkowej na rok, czyli wymagający spalenia 12 m3 gazu ziemnego na m2 powierzchni użytkowej na rok
- budynek energooszczędny – w którym w wyniku zastosowanej technologii ograniczono zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzewania w ciągu roku do poziomu 50 kWh/m2 powierzchni użytkowej, czyli będzie potrzebował 5 m3 gazu ziemnego, aby ogrzać w ciągu roku 1 m2 pow. użytkowej
- budynek pasywny – w którym w wyniku zastosowanej technologii ograniczono zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzewania w ciągu roku do poziomu 15 kWh/m2 powierzchni użytkowej, czyli będzie potrzebował 1,5 m3 gazu ziemnego, aby ogrzać w ciągu roku 1 m2 pow. użytkowej.
Ponieważ koszty ogrzewania zależą od rodzaju nośnika energii cieplnej dostarczanej do sytemu grzewczego, analizy przeprowadzono dla dwóch wariantów ogrzewania każdego z tych budynków.
Wariant I, w którym źródłem ciepła w budynku jest kocioł gazowy kondensacyjny o sprawności średniorocznej równej 100%, a koszt wytworzenia 1 kWh ciepła wynosi 27 gr (uwzględniono wszystkie koszty zakupu i dystrybucji gazu dla gospodarstwa domowego na poziomie I kwartału 2013 roku).
Wariant II, w którym źródłem ciepła w budynku są konwekcyjne grzejniki elektryczne o sprawności średniorocznej równej 100%, a koszt wytworzenia 1 kWh ciepła wynosi 58 gr (uwzględniono wszystkie koszty zakupu i dystrybucji energii elektrycznej dla taryfy typowej dla gospodarstw domowych na poziomie I kwartału 2013 roku).
W tabeli 1 zamieszczono wyniki analizy kosztów eksploatacyjnych dla wszystkich typów i wszystkich standardów energetycznych budynków ogrzewanych gazem ziemnym. Natomiast w tabeli 2 zamieszczono wyniki analizy kosztów eksploatacyjnych dla wszystkich typów i wszystkich standardów energetycznych budynków ogrzewanych energią elektryczną.
Tabela 1. Wysokości kosztów ogrzewania gazem ziemnym w zależności od rodzaju i standardu energetycznego budynku w cenach 2013 r. (w zł)
źródło: obliczenia KAPE SA
Tabela 2. Wysokości kosztów ogrzewania energią elektryczną w zależności od rodzaju i standardu energetycznego budynku w cenach 2013 r. (w zł)
źródło: obliczenia KAPE SA
Jeśli weźmiemy pod uwagę, że koszty inwestycyjne systemu grzewczego wykorzystującego energię elektryczną są znacznie niższe niż koszty sytemu grzewczego opartego o źródło ciepła, jakim jest kocioł na gaz ziemny, a urządzeniami elektrycznymi łatwiej sterować niż urządzeniami gazowymi, to wniosek ten jest jeszcze bardziej udokumentowany.
Dodatkowo w domu pasywnym energia elektryczna może być wytwarzana w ogniwach fotowoltaicznych, natomiast w energooszczędnym możemy zastąpić kocioł gazowy urządzeniem wytwarzającym energię elektryczną i ciepło w skojarzeniu, co spowoduje również obniżenie kosztów eksploatacyjnych, ale oczywiście spowoduje wzrost kosztów inwestycyjnych.
Jak zatem wypada porównanie kosztów inwestycyjnych z eksploatacyjnymi dla domu energooszczędnego i pasywnego w odniesieniu do kosztów dla domu standardowego? Aby to ocenić, porównano koszty eksploatacyjne z inwestycyjnymi dla najdroższego z analizowanych typów domu ogrzewanego energią elektryczną. Wyniki tych analiz zamieszczono w tabeli 3.
Tabela 3. Porównanie kosztów inwestycyjnych z eksploatacyjnymi w domu jednorodzinnym ogrzewanym energią elektryczną
źródło: obliczenia KAPE SA na postawie danych Sekocenbudu
Antonina Kaniszewska, Arkadiusz Węglarz
Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA
ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl