Dobre przykłady
Energooszczędny budynek socjalny w Barcelonie (18390)
2015-03-18Wybudowany w rozwijającej się części miasta blok mieszkalny to pierwszy budynek wielorodzinny w Barcelonie, który osiągnął najwyższy standard energetyczny (klasa A). Przewidziano w nim 95 mieszkań komunalnych.
Rodzaj inwestycji: Energooszczędny budynek wielorodzinny.
Inwestor: Patronat Municipal de l‘Habitatge de Barcelona (PMHB) - agencja budownictwa komunalnego, działająca w ramach urzędu miasta Barcelony.
Projektant i wykonawca: Projektem budynku zajęła się pracownia SaAS Sabaté Associats, zaś generalnym wykonawcą była firma Dragados.
Lokalizacja: Budynek położony jest przy ulicy Roc Boronat, znajdującej się w północno-wschodniej części Barcelony (Hiszpania).
Opis inwestycji: Energooszczędny budynek przy Roc Boronat został wybudowany w roku 2012 z myślą o mniej zamożnej części hiszpańskiego społeczeństwa przez barcelońską agencję Patronat Municipal de l‘habitatge, zajmującą się udostępnianiem przystępnych cenowo mieszkań komunalnych.
Budynek położony jest w nowoczesnej i dynamicznie rozwijającej się części miasta, określanej mianem dzielnicy 22@. Ten niegdyś zaniedbany, poprzemysłowy obszar Barcelony od 2000 roku jest sukcesywnie przekształcany w ramach jednego z największych programów rewitalizacji miast w Europie.
Energooszczędny budynek w Barcelonie (źródło: PMHB, fot. Jordi Surroca)
Dzięki wpasowaniu budynku w trójkątną działkę budowlaną wytworzyło się wewnętrzne patio, gdzie umieszczono główne piony komunikacyjne. W projekcie przewidziano części o wysokości 6 i 7 pięter oraz niewielki fragment 3-kondygnacyjny. Zaplanowano także podziemny parking. W budynku o całkowitej powierzchni 12 297 m2 znajduje się 95 mieszkań, które projektowano z myślą o rodzinach średniej wielkości. Mieszkania mają powierzchnie od 45 do 78 m2.
Zastosowane rozwiązania energooszczędne i technologie OZE: Spełnienie wysokich norm w zakresie efektywności energetycznej było możliwe m.in. dzięki zastosowaniu ponadstandardowej izolacji termicznej przegród zewnętrznych. Pomiędzy konstrukcją budynku a jego pokryciem pozostawiono wolną przestrzeń, dzięki czemu zarówno fasada, jak i dach są wentylowane, co sprawia, że latem się nie przegrzewają.
Zabezpieczenie przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym stanowią także przesuwne okiennice, które oddalone są od elewacji o ok. metr, tworząc w ten sposób niewielkie zadaszone balkony. Tak okiennice, jak szczelna stolarka okienna wykonane są z drewna.
Drewniany system zacieniający (źródło: PMHB, fot. Jordi Surroca)
W celu chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych budynek został podłączony do lokalnej sieci „Districlima”, stworzonej w 2004 roku dla dzielnicy 22@. Miejski system ogrzewania i chłodzenia opiera się na wykorzystaniu jako głównego źródła energii pary wodnej, generowanej w pobliskim zakładzie przeróbki miejskich odpadów. Do przygotowywania ciepłej wody używane są kolektory słoneczne zamontowane na dachu budynku.
Ważnym elementem projektu był także odpowiedni dobór materiałów budowlanych. Wykorzystano materiały o stosunkowo małym wpływie na środowisko, których produkcja, ponowne wykorzystanie lub utylizacja wymagają minimalnej ilości energii. Zarówno okna, jak i drzwi czy okiennice wykonano z certyfikowanego drewna. Do wzniesienia ścian zewnętrznych użyto płyt cementowych, wzmocnionych włóknami celulozowymi (w porównaniu do podobnych materiałów do ich produkcji zużywa się mniej energii, a ponadto można je poddać recyclingowi). W projekcie wykorzystano także bardziej przyjazne środowisku farby i inne materiały wykończeniowe.
Wewnętrzne patio (źródło: PMHB, fot. Jordi Surroca)
W budynku zastosowano rozwiązania ograniczające zużycie wody: wodooszczędne baterie czy toalety z podwójnym systemem spłukiwania, zaś na patio posadzono rośliny wymagające rzadkiego podlewania. Ponadto w projekcie przewidziano energooszczędne oświetlenie, a w częściach wspólnych zamontowano czujniki ruchu, które pozwalają ograniczyć ilość zużywanego światła, a tym samym zmniejszyć opłaty mieszkańców. Nie bez znaczenia jest także wybór energooszczędnych wind.
Zgodnie ze świadectwem energetycznym zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną wynosi 14,40 kWh/m2/rok.
Koszty wykonania, koszty eksploatacji oraz przewidywany okres zwrotu inwestycji: Budowa wielorodzinnego bloku kosztowała 10 515 934 euro. Jak wyjaśnia przedstawiciel inwestora, wybudowane w ramach inwestycji mieszkania są sprzedawane lub wynajmowane po cenie 20% niższej od ceny rynkowej. Agencja budownictwa komunalnego otrzymuje za darmo teren, gdzie w imieniu urzędu miasta Barcelony stawia budynki, biorąc na siebie koszt budowy, wynagrodzeń i usług. Późniejsze koszty utrzymania leżą już po stronie lokatorów i są zależne od ich nawyków. Między innymi z tego względu dla inwestycji nie określano przewidywanego okresu zwrotu. Emisje związane ze zużyciem energii w przypadku tego budynku szacowane są na 3,7 kg CO2/m2, podczas gdy dla budynku referencyjnego jest to 22,6 kg CO2/m2.
ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl