Aktualności

Zielona energia w Twoim domu (16723)

2014-01-17


W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o planowanym uruchomieniu przez NFOŚiGW nowego programu skierowanego do gospodarstw domowych, które chcą zainwestować w małe lub mikroinstalacje OZE. W latach 2014-2020 Fundusz planuje przeznaczyć na ten cel 600 mln zł.

Idea programu „Prosument" nawiązuje do koncepcji rozwoju tzw. energetyki obywatelskiej, która opiera się na wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej. Dzięki wsparciu NFOŚiGW beneficjenci mają szansę stać się tytułowymi „prosumentami", którzy nie tylko zużywają energię, ale jednocześnie są jej producentami. Program ma być skierowany zarówno do osób fizycznych posiadających prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym, jak i do wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych.

Zapowiadany na roku 2014 „Prosument" stanowić ma niejako kontynuację realizowanego do tej pory przez Fundusz programu dopłat do kolektorów słonecznych. Jednak tym razem finansowaniem objęte mają zostać inwestycje w zakresie zakupu i montażu nie tylko kolektorów słonecznych, ale także kotłów na biomasę, pomp ciepła, systemów fotowoltaicznych, małych elektrowni wiatrowych oraz układów mikrokogeneracyjnych. Z informacji przedstawionych przez NFOŚiGW wynika, że wsparcie będzie dotyczyło zarówno finansowania nowych przydomowych instalacji, jak i wymiany już istniejących na bardziej efektywne.

Obecnie „Prosument" znajduje się w fazie konsultacji. Z informacji podanych przez „Rzeczpospolitą" wynika, że uruchomienia programu najprawdopodobniej możemy spodziewać się w III kwartale 2014 roku.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku NFOŚiGW ogłosił konsultacje wymagań technicznych, jakie muszą spełnić przedsięwzięcia kwalifikujące się do programu. Uwagi i opinie do zaprezentowanego materiału można składać jeszcze tylko dziś tj. do dnia 17 stycznia br., za pośrednictwem strony: www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy/prosument-dofinansowanie-mikroinstalacji-oze/formularz-do-konsultacji/.

Jednak jak ostatnio poinformował dziennik „Rzeczpospolita", pomimo że konsultacje dotyczące wymagań technicznych już trwają, to nadal nie rozstrzygnięte pozostają tak podstawowe kwestie jak np. struktura i zasady udzielanego dofinansowania.

Początkowo zakładano, że wsparcie oferowane w ramach programu „Prosument" będzie realizowane jedynie w postaci preferencyjnego kredytu. Jak jednak wynika z ostatnich informacji podanych przez NFOŚiGW, udostępnione w ramach programu preferencyjne finansowanie zwrotne zostanie uzupełnione dotacjami udzielanymi na potrzeby zakupu i montażu małych i mikroistalacji OZE. Szczegóły tego rozwiązania, tzn. informacje o tym ile kosztów inwestycji będzie mogło zostać sfinansowane z dotacji, a ile z preferencyjnego kredytu, póki co nie są jeszcze znane.

Ostatecznych decyzji nie podjęto także w sprawie procedury udzielana wsparcia oraz podmiotów zaangażowanych w realizację programu. Jak podała „Rzeczpospolita", NFOŚiGW zastanawia się nad uruchomieniem programu z pominięciem banków, rozważając tym samym udział samorządów. Jest to jednak tylko jeden ze scenariuszy analizowanych przez NFOŚiGW, a ostateczne zasady realizacji programu „Prosument" powinny być znane do końca I kwartału br.

ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl