Aktualności
Pokazowe modernizacje budynków użyteczności publicznej (17926)
2014-11-28W ciągu najbliższych 4 lat przebudowane zostaną trzy budynki użyteczności publicznej: turecki, belgijski i hiszpański. Jeśli eksperyment zakończy się sukcesem, finansowany ze środków unijnych projekt BRICKER zostanie rozszerzony na kolejne lokalizacje.
Zużycie energii w sektorze niemieszkaniowym, czyli m.in. w budynkach użyteczności publicznej i przemysłowych, jest przeciętnie o 40% wyższe niż w sektorze mieszkaniowym. Prace modernizacyjne zaplanowane w ramach projektu BRICKER mają pokazać, w jaki sposób w tych pierwszych można o połowę obniżyć zużycie energii. Do udziału w projekcie wytypowano obiekty o różnym zastosowaniu – wykorzystywane na potrzeby opieki zdrowotnej, oświaty i administracji.
– Budynki należące do instytucji publicznych rzucają się w oczy. Dlatego też sektor publiczny może dawać przykład, jak powinna wyglądać efektywność energetyczna w budynkach i jak zmieniać nawyki dotyczące korzystania z energii wśród mieszkańców i przedsiębiorców – uważa koordynator projektu BRICKER, Juan Ramón de las Cuevas Jiménez, pracownik hiszpańskiej firmy budowlanej Acciona, która jest partnerem w projekcie.
Dysponując budżetem w wysokości niemal 13 milionów euro, Acciona wraz z innymi partnerami opracuje skalowalną, możliwą do odtworzenia i opłacalną metodologię przebudowy i termomodernizacji publicznych budynków niemieszkalnych. Konsorcjum projektu BRICKER gromadzi 18 partnerów z 5 krajów Unii Europejskiej (Hiszpanii, Belgii, Włoch, Niemiec i Polski) oraz z kraju stowarzyszonego – Turcji.
Projekt ma na celu stworzenie pakietu rozwiązań termomodernizacyjnych dla istniejących budynków użyteczności publicznej. Kluczową cechą proponowanych rozwiązań ma być możliwość ich ponownego zastosowania. Dzięki temu architekci, projektanci i użytkownicy będą mogli adaptować je do własnych potrzeb, przez co budynki użyteczności publicznej w Europie będą masowo poddawane termomodernizacji. Oczekiwany efekt to znaczące ograniczenie zużycia energii (powyżej 50%) i redukcji emisji gazów cieplarnianych w tym sektorze. Koszty inwestycyjne nowych rozwiązań mają stanowić maksymalnie 20% kosztów budowy nowego obiektu o tych samych parametrach, w tej samej lokalizacji. Okres zwrotu inwestycji szacuje się na około 7 lat.
Budynki demonstracyjne
W Hiszpanii obiektem pokazowym jest stosunkowo niedawno wybudowany kompleks administracyjny w mieście Cáceres w Extremadurze. Powstał on w roku 2005 i jest własnością lokalnego samorządu. Modernizacja będzie polegała przede wszystkim na zastosowaniu kotła na biomasę, jednostek kogeneracyjnych oraz kolektorów słonecznych. Partnerzy zaangażowani w projekt szacują, że w ten sposób można ograniczyć zużycie energii nawet o 60%. Koszty inwestycyjne wprowadzanych rozwiązań stanowią około 13,4% kosztów budowy nowego obiektu w Cáceres, a okres zwrotu inwestycji przewiduje się na 7 lat.
W Belgii przebudowany zostanie dużo starszy budynek. Pochodzi on z roku 1964 i należy do Uniwersytetu w Liège. Proponowane rozwiązania obejmują w tym przypadku m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych, instalację zdecentralizowanego systemu wentylacji (15 jednostek) i zastosowanie układów kogeneracyjnych. Według wstępnych obliczeń zużycie energii elektrycznej z sieci może spaść o 86%, a zużycie gazu o 75%. Koszty inwestycyjne wprowadzanych rozwiązań stanowią około 9% kosztów budowy nowego obiektu w Liège. Okres zwrotu inwestycji szacuje się na około 7,2 roku.
Pilotażowy projekt realizowany w Turcji będzie dotyczył budynku szpitala położonego na terenie Uniwersytetu Adnan Mendered w regionie Aydin. Obecnie budynek ma nieocieplone ściany zewnętrzne i dach, co daje duże możliwości ograniczenia zapotrzebowania na energię. Ponadto w obiekcie jest ponad 300 okien wymagających wymiany oraz około 3000 m2 powierzchni na dachu, którą można wykorzystać do instalacji kolektorów słonecznych. Zastosowanie tych rozwiązań może ograniczyć zużycie energii o 51%. Koszty inwestycyjne nowych technologii stanowią około 10% kosztów budowy nowego obiektu w Aydin, zaś zwrot inwestycji powinien nastąpić po okresie około 7 lat.
ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty
na podstawie www.bricker-project.com
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl