Aktualności
Komisja Europejska dąży do bardziej zrównoważonego budownictwa (17562)
2014-08-14Z początkiem lipca br. Komisja Europejska przyjęła wnioski ustawodawcze, mające na celu zmniejszenie oddziaływania budownictwa na środowisko poprzez zwiększenie efektywnego wykorzystania zasobów zużywanych na potrzeby nowych i remontowanych budynków oraz poprawę dostępności informacji na temat ich efektywności środowiskowej.
Głównym celem inicjatywy Komisji Europejskiej jest ograniczenie oddziaływania na środowisko, pojawiającego się na różnych etapach cyklu życia budynku, zarówno w trakcie produkcji wyrobów budowlanych, wznoszenia budynków, ich użytkowania, remontowania oraz gospodarowania odpadami budowlanymi. Budownictwo i użytkowanie budynków w UE odpowiada bowiem za około połowę wszystkich wydobywanych surowców i połowę zużycia energii oraz za około jedną trzecią zużycia wody. Sektor ten wytwarza również około jedną trzecią unijnych odpadów.
Zdaniem Komisji Europejskiej zużycie zasobów i związane z tym oddziaływanie na środowisko w ciągu cyklu życia budynku można ograniczyć poprzez:
- zachęcanie do lepszego projektowania, w ramach którego zestawia się wykorzystanie zasobów z potrzebami i funkcjami budynku oraz uwzględnia scenariusze demontażu;
- lepsze projektowanie, zapewniające bardziej efektywne wykorzystanie surowców i energii;
- zachęcanie do bardziej zasobooszczędnej produkcji wyrobów budowlanych np. dzięki wykorzystywaniu materiałów pochodzących z odzysku, ponownemu wykorzystywaniu istniejących materiałów oraz wykorzystywaniu odpadów jako paliwa;
- zachęcanie do bardziej zasobooszczędnego budowania i remontowania np. dzięki ograniczaniu ilości odpadów z budowy oraz ponownemu wykorzystywaniu materiałów i produktów, aby zmniejszyć ilość składowanych odpadów.
Takie podejście ma być korzystne także dla samego sektora budowlanego, który stanowi ważną gałąź gospodarki Europy, generując prawie 10% PKB i zapewniając 20 mln miejsc pracy. Zdaniem Komisji Europejskiej korzyści ze zmian odczują także sami użytkownicy, ponieważ zrównoważone budownictwo jest tańsze w eksploatacji i utrzymaniu oraz ma pozytywny wpływ na mieszkańców w zakresie ich zdrowia i samopoczucia.
– Sektor budowlany powinien widzieć w dzisiejszych zaleceniach szansę na innowację i zaproponowanie nowych rozwiązań. Nowe technologie oferują znaczny potencjał, nie tylko w odniesieniu do nowych inwestycji, ale również w odniesieniu do renowacji milionów istniejących już budynków w celu zapewnienia ich wysokiej efektywności energetycznej. Nie zaprzepaśćmy tej szansy – mówił na początku lipca br. Michel Barnier, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, pełniący obowiązki komisarza ds. przemysłu i przedsiębiorczości.
– Słyszymy wiele o efektywności energetycznej budynków, ale musimy spojrzeć na to także z szerszej perspektywy. Lepsze informowanie społeczeństwa o działalności na rzecz środowiska jest istotnym sposobem podniesienia ogólnej efektywności energetycznej naszych budynków. Jest to korzystne dla środowiska, dla zdrowia ludzi, jak i dla ich portfeli – dodał Janez Potočnik, unijny komisarz ds. środowiska.
Jak podkreśla w swoim komunikacie Komisja, choć w ciągu ostatnich lat poczyniono znaczne postępy w dziedzinie efektywności energetycznej w UE, to nadal bardzo niewiele informacji dostępnych jest na temat ogólnej efektywności środowiskowej budynków. Jak pokazują przeprowadzone przez Komisję Europejską badania, 79% gospodarstw domowych w całej UE chciałoby móc uwzględniać aspekty środowiskowe przy dzierżawie lub zakupie nieruchomości. Jednak do tej pory oceniono pod tym względem zaledwie niecały 1% budynków w Europie.
Przedstawione przez Komisję Europejską wnioski ustawodawcze mają zapewnić architektom, producentom wyrobów budowlanych, przedsiębiorstwom budowlanym i wszystkim, pragnącym kupić lub wynająć nieruchomość, lepszy dostęp do informacji na temat aspektów środowiskowych i zdrowotnych budynków. Jak zapewnia Komisja, łatwiej będzie też porównać oddziaływanie na środowisko różnych opcji w zakresie projektowania, budowy, użytkowania i rozbiórki budynków, co z kolei będzie zachęcać do tworzenia zrównoważonych budynków w całej UE.
Aby fachowcy, decydenci i inwestorzy w całej Unii mogli wykorzystać znajomość cyklu życia, potrzebują empirycznych, wiarygodnych, przejrzystych i porównywalnych danych, dotyczących efektywności środowiskowej budynków. W związku z tym Komisja podjęła decyzję, że wraz z zainteresowanymi stronami i organami krajowymi opracuje ramy, zawierające podstawowe wskaźniki – w tym powiązane z nimi metody – jakie mają być stosowane do oceny efektywności środowiskowej budynków w całym cyklu ich życia. Celem jest dostarczenie narzędzia, które zapewni konsumentom i decydentom łatwiejszy dostęp do wiarygodnych i spójnych informacji. Pierwszy zestaw takich wskaźników powinien być dostępny w ciągu dwóch do trzech lat.
Komisja planuje także podjąć kroki, mające na celu bezpośrednią poprawę efektywności środowiskowej budynków. Nowe wnioski ustawodawcze mają ułatwić recykling odpadów z budowy i rozbiórki budynków oraz umożliwić ponowne wykorzystywanie ich przy budowie nowych budynków lub przy remontach. W praktyce oznacza mniej zużywanych surowców oraz mniej odpadów trafiających na składowiska.
Więcej informacji na ten temat w komunikacie KE w sprawie możliwości zasobooszczędności w sektorze budowlanym: ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/1/2014/PL/1-2014-445-PL-F2-1.Pdf
ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl