Aktualności
Aplikacja, z którą zaprojektujesz dom energooszczędny lub pasywny (17767)
2014-10-10Ministerstwo Środowiska przygotowało aplikację mobilną „Dom, który oszczędza”. Aplikacja ma przybliżyć użytkownikom korzyści z budowy domu energooszczędnego i pasywnego, w tym przede wszystkim wysokość oszczędności z ogrzewania i wentylacji w porównaniu do budynków konwencjonalnych.
„Dom, który oszczędza” to aplikacja mobilna symulująca budowę domu jednorodzinnego. Jej celem jest przybliżenie idei budownictwa energooszczędnego i pasywnego osobom, które dopiero myślą o budowie domu lub już ją planują.
Aplikacja krok po kroku, od wyboru fundamentów do instalacji systemu wentylacyjnego, przeprowadza użytkownika przez poszczególne etapy budowy domu. Każdy kolejny etap „budowy” jest uzupełniony o informacje merytoryczne na temat technologii i konstrukcji domów energooszczędnych i pasywnych. Wspomniane wskazówki można przeczytać, klikając w ikonkę „i”.
Po zakończeniu projektu użytkownik dowie się, ile energii do ogrzewania i wentylacji zużyje rocznie jego nowy dom oraz ile będzie za to musiał zapłacić. Porówna też wysokość oszczędności na rachunkach – w odniesieniu do domu konwencjonalnego.
Aplikację można pobrać w sklepie Google Play, a niebawem będzie też dostępna na urządzeniach z systemem iOS.
Aplikacja stanowi element kampanii promocyjno-informacyjnej Ministerstwa Środowiska realizowanej pod hasłem „Dom, który dla mnie oszczędza”. Jej celem jest promowanie wśród Polaków idei budownictwa energooszczędnego i pasywnego oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
- Rozwój budownictwa energooszczędnego i pasywnego to nie tylko ochrona środowiska, to także konkretne oszczędności dla właścicieli takich nieruchomości i poprawa efektywności energetycznej dla polskiej gospodarki. Trzymam kciuki za tę kampanię - powiedział Maciej Grabowski, Minister Środowiska.
Więcej informacji można znaleźć na stronie kampanii www.oszczedzam-energie.pl.
źródło: Ministerstwo Środowiska
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl