Aktualności

Miasta i budynki przyszłości: żywe, samowystarczalne i zgodne z naturą (20301)

www.rzeczpospolita.pl
2017-12-05


galeria

Budynki żywe, niewidzialne, zgodne z naturą, elastyczne, zmieniające się w czasie i samowystarczalne. Oto pięć scenariuszy budynków i miast przyszłości według Natalii Hatalskiej, autorki raportu „Living buildings. Przyszłość biurowców”

Budynki żywe, niewidzialne, zgodne z naturą, elastyczne, zmieniające się w czasie i samowystarczalne. Oto pięć scenariuszy budynków i miast przyszłości według Natalii Hatalskiej, autorki raportu „Living buildings. Przyszłość biurowców”

Natalia Hatalska, popularna i ceniona analityczka trendów i ich wpływu na przyszłość opublikowała raport zawierający 5 wizji budynków i miast przyszłości. Hatalska analizuje temat na podstawie konkretnych realizacji, które już dziś powstają we wszystkich zakątkach świata. Według influencerki w przeciągu 50 lat na swojej drodze możemy spotkać m.in. budynki całkowicie samowystarczalne, budynki – kokony odżywiające użytkownika, zbudowane z modułów zmieniających swoją formę według bieżących potrzeb, w pełni zintegrowane z naturą i potrzebami ludzi, a jednocześnie wtapiające się w otoczenie, niemal "znikające". W raporcie przeczytamy także m.in. o unoszących się budynkach w przestrzeni, budownictwie biofilicznemu, o komórkach przenoszących ciepło po całych obiektach, szkle mlecznym czy o mieście wg piramidy potrzeb Maslowa.

Natalia Hatalska stworzyła raport w ramach pracy swojego instytutu - infuture hatalska foresight institute, we współpracy z biurową spółką Skanska (cały raport do pobrania pod linkiem: http://infuture.institute/livingbuildings). W projekcie wzięli również udział studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Oto 5 wizji budynków i miast przyszłości, według Natalii Hatalskiej:

SCENARIUSZ NR 1 - MIEJSCA PRACY W SYMBIOZIE Z NATURĄ.

Jak szacuje ONZ, w 2050 r. już ok. 70% ludności świata będzie mieszkać w miastach. Utrata bezpośredniego kontaktu z przyrodą, co potwierdzają badania, odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu oraz produktywności. Dziś korporacje takie jak Amazon czy Google używają elementów biophilic design, aby przyciągnąć i zatrzymać najlepszych pracowników. Budynki przyszłości zmaksymalizują korzyści dla ludzi, przy zminimalizowaniu swojego wpływu na środowisko i planetę.

SCENARIUSZ NR 2 – OBIEKTY SAMOWYSTARCZALNE

W przyszłości każdy budynek stanie się autonomiczną jednostką, tj. będzie mógł funkcjonować niezależnie od zewnętrznej infrastruktury.Sam dostarczy 100 proc. energii wszystkim pracowników i najemcom, a jej nadmiar zmagazynuje. Kataklizmy, gwałtowne zmiany pogodowe czy ataki terrorystyczne nie będą mu zagrażać. Apple Park w Kalifornii dzięki systemowi „naturalnej wentylacji” nie będzie wymagał ogrzewania ani klimatyzacji przez trzy czwarte roku. Kampus będzie zasilany energią, która w 100% będzie pochodzić z odnawialnych źródeł.

SCENARIUSZ NR 3 – BUDYNKI NIEWIDOCZNE DLA MIESZKAŃCÓW MIAST

Dzięki technologii architektura wtopi się w otoczenie i nie będzie zakłócać przestrzeni – budynki niejako znikną z miast. Siedziba BNL - BNP Paribas w Rzymie, dzięki inteligentnie opracowanemu przeszkleniu odbija otoczenie ze wszystkich stron niczym lustro. Wygląd obiektu zmienia się zatem zależnie od pory dnia i pogody, odbijając obrazy miasta i światła, jednocześnie nie zakłócając krajobrazu.

SCENARIUSZ NR 4 – PROJEKTY TWORZONE DLA LUDZI I PRZEZ LUDZI

Budynki będą uwzględniać wiek, płeć, doświadczenia i potrzeby różnych grup ludzi. Nie tylko najemców, ale także okolicznych mieszkańców. Dzięki temu przestrzenie wokół obiektów biurowych będą także chętnie odwiedzane po godzinach pracy. W warszawskim kompleksie Spark, budowanym przez Skanska nie tylko pracownicy, lecz także mieszkańcy będą mogli spędzać czas na otwartym placu z amfiteatrem, strefą ćwiczeń, trampolinami posadzkowymi i mgiełką wodną.

SCENARIUSZ NR 5 – OBIEKTY „SZYTE NA MIARĘ” KAŻDEGO UŻYTKOWNIKA

Budynki biurowe będą zmienne w czasie, elastyczne, nie do końca zdefiniowane i dostosowujące się do użytkownika. Projekt siedziby Airbnb w Dublinie opiera się na koncepcji sąsiedztwa. Przestrzeń została zaprojektowana w celu rozwijania współpracy, interakcji i poczucia wspólnoty. Budynek stał się dla zespołu okazją do tego, aby szerzyć elastyczną filozofię miejsca pracy (belong anywhere).


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl