Aktualności
Gdynia - Stwórz ogród deszczowy (20562)
Lechosław Dzierżak2018-08-06
Gdynia zachęca do tworzenia na terenie miasta ogrodów deszczowych. Każdy kto chce to uczynić może dostać dofinansowanie, nawet do 10 tys. zł. To doskonały sposób na wykorzystanie deszczówki.
- Miasto się rozbudowuje, powstają nowe budynki, drogi, chodniki. Coraz mniej wody wsiąka w ziemię, a więcej musi być odprowadzane systemami kanalizacji deszczowej. Powoduje to, że nieustannie trzeba inwestować w kolejne kilometry rur. Odpowiedzią na to wyzwanie jest idea ogrodów deszczowych. To miejsca, które będą wodę zagospodarowywać na miejscu. Część wody zostanie spożytkowana przez rośliny, a część wyparuje i trafi z powrotem do atmosfery - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Przykładowe instalacje powstały już przy Gdynia InfoBox oraz na poddanym rewitalizacji osiedlu Meksyk.
Ogród deszczowy na osiedlu Meksyk w Gdyni, źródło: www.gdynia.pl
Kolejne powstaną przy budynku komunalnym, który gmina będzie budowała przy ulicy Dickmana oraz przy ulicy Nowodworcowej, której kompleksowa przebudowa jest przygotowywana przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni. Miasto chce zachęcić mieszkańców do tworzenia takich miejsc również na swoim terenie. Dotację mogą otrzymać zarówno osoby fizyczne jak i prawne, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty oraz przedsiębiorcy. Dotacja przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom nieruchomości zlokalizowanej na terenie Gdyni, które po 1 marca 2018 r. wykonały ogród deszczowy – tłumaczy Andrzej Bień, wiceprzewodniczący Rady Miasta. - Budowa ogrodów deszczowych sprawi, że więcej wód deszczowych zostanie zatrzymywanych na działce, a mniej odprowadzone do kanalizacji. Zwiększy się ilość powierzchni biologicznie czynnych oraz nastąpi wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców – dodaje.
Ogrody deszczowe są alternatywnym w stosunku do sieci kanalizacyjnej sposobem zagospodarowania wód deszczowych na nieruchomości oraz naturalnym sposobem usuwania zanieczyszczeń ze spływających wód opadowych. Rośliny hydrofitowe, które tworzą ogrody deszczowe, przechwytują i zatrzymują szkodliwe substancje w kłączach lub korzeniach oczyszczając wodę. Budowa ogrodów deszczowych, które są idealnym siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt, wspomaga również zachowanie bioróżnorodności w mieście.
Ogrody deszczowe oprócz korzyści ekologicznych mają walor dekoracyjny i edukacyjny: zwiększają atrakcyjność przydomowych ogrodów, a przez swoje funkcje - zaangażowanie właścicieli nieruchomości w ochronę środowiska.
Dofinansowanie inwestycji przysługuje w wysokości odpowiadającej sumie 60% wartości poniesionych kosztów kwalifikowanych. Łączna wartość przyznanej dotacji nie może przekroczyć kwoty 10 tys. zł.
Do wniosku o udzielenie dotacji na dofinansowanie inwestycji należy załączyć potwierdzone za zgodność z oryginałem kserokopie dokumentu o tytule prawnym do nieruchomości, zgłoszenia robót właściwemu organowi architektoniczno-budowlanemu lub pozwolenia na budowę, o ile jest ono wymagane, rachunki i faktury potwierdzające koszty wykonania ogrodu deszczowego oraz projekt ogrodu deszczowego wraz z opisem technicznym z dokumentacją fotograficzną przedstawiającą miejsce inwestycji przed realizacją oraz wykonany ogród deszczowy. Minimalny okres trwałości inwestycji wynosi 5 lat.
Uchwała w sprawie dotacji została podjęta przez Radę Miasta Gdyni na XLIV sesji, 27 czerwca 2018 roku. Przepisy wchodzą w życie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego. Tego dnia na naszej stronie pojawią się formularze z wnioskami o udzielenie dotacji.
Dla osób poszukujących inspiracji lub wiedzy na temat ogrodów na naszej stronie powstała specjalna zakładka: www.gdynia.pl/ogroddeszczowy
źródło: www.gdynia.pl
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl