Aktualności
Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym (20774)
Konrad Wielądek2019-03-28
W ramach projektu „Eko-lokator – edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarządzaniem budynkami” - współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Przeprowadziliśmy cykl szkoleń poruszających zagadnienie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii.
Szkolenia z efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii w budynku wielorodzinnym odbyły się w czterech miastach: Toruniu, Poznaniu, Krakowie i Lublinie. Udział w szkoleniu wzięli pracownicy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, miejscy aktywiści, urzędnicy, oraz mieszkańcy budynków wielorodzinnych którym zależy na ekologicznym podejściu do zarządzania budynkiem i poprawie jakości życia własnego oraz sąsiadów.
Szkolenia te poruszały zagadnienia termomodernizacyjne - sposoby przeprowadzania termomodernizacji, począwszy od audytu energetycznego, poprzez używane materiały termomodernizacyjne, koszty oraz najczęściej popełniane błędy. Uczestnicy szkoleń razem z prowadzącą dr Hanną Jędrzejuk z Politechniki Warszawskiej zwrócili uwagę na koszty, jakość używanych materiałów oraz najczęściej popełniane błędy. Głównym punktem wydarzenia była dyskusja o sposobach zmniejszania poboru energii przez mieszkańców budynków wielorodzinnych.
Zdjęcie: Szkolenie "Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym" Toruń 13 grudnia 2017
Moduł odnawialnych źródeł energii dotyczył sposobu ich montowania, rodzajów. Dyskusja toczyła się głownie wokół zagadnień technologicznych, jej kosztów oraz czasie zwrotu inwestycji. Najszerzej rozmawiano o sposobach komunikacji z mieszkańcami. Jak ich przekonać do inwestycji, jakich używać argumentów, oraz jak ukazać że inwestycja będzie opłacalna nie tyle dla środowiska, a przede wszystkim dla samych mieszkańców. Na wydarzeniu w Krakowie moduł ten został wzbogacony o spotkanie z mieszkańcem miasta, który samodzielnie, na dachu własnego bloku mieszkalnego zamontował instalację fotowoltaiczną na własny użytek. Opisał całą procedurę jaką musiał przejść ze wspólnotą mieszkaniową, oraz jak działa technologia i jak z niej korzysta.
W tej części wydarzenia skupiono się również na dobrych przykładach z Polski. Przywołano rozwiązania z Wrocławia, Szczytna, czy też Szczecina. Miejsc w Polsce w których udało się w spółdzielniach, czy wspólnotach włączyć do użytku instalacje fotowoltaiczne, które pomogły zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne z zewnątrz, a także znacznie obniżyć koszty eksploatacji części wspólnych, a z nadwyżek mogą korzystać mieszkańcy.
Zdjęcie: Szkolenie "Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym" Poznań 29 listopada 2017
Wydarzenia te, były również okazją do spotkania się z doradcą energetycznym, który przedstawił uczestnikom i uczestniczkom sposoby finansowania tego typu inwestycji. Część ta skupiała się na poszukiwaniu możliwych i aktualnych źródeł finansowania – od dotacji, po współpracę z inwestorami i biznesem. Moduł ten w każdym z miejsc okazał się jednym z najbardziej interesujących dla uczestników, ponieważ temat odnawialnych źródeł energii, jest tematem bardzo żywym i dyskutowanym w środowisku.
Szkolenie poruszyło bieżące zagadnienia i poprzez wspólną dyskusje starało się udzielić odpowiedzi na wyzwania przed którymi staje aktualnie zarządca i administrator nieruchomości. Wiedza przekazywana w przystępny sposób przez ekspertów i praktyków, aspekty prawne oraz informacje o źródłach i warunkach dofinansowania pomogły w osiągnięciu zmierzonego celu, a także poszerzyły uczestnikom patrzenie na temat.
Konrad Wielądek
specjalista ds. PR i szkoleń
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl