Aktualności

Co zrobić, by produkować tylko 1 tonę CO2 rocznie? (10527)

2011-03-12


W Szwecji ruszył ciekawy projekt o nazwie „One Tonne Life”, którego celem jest pokazanie w jaki sposób prowadzić niskoemisyjne gospodarstwo domowe, bez wyrzeczeń i zmian w standardzie życia. W projekcie udział bierze rodzina państwa Lindell, których zadaniem jest osiągnięcie emisyjności na poziomie 1 tony CO2 na osobę rocznie. Jest to spore wyzwanie, biorąc pod uwagę, że średnia globalna emisja CO2 na osobę wynosi 7 ton na rok.  
W ramach projektu państwo Lindell zamieszkają w ekologicznym, przyjaznym dla klimatu domu, który budowany jest na przedmieściach Sztokholmu. Dom wyposażony będzie m.in. w panele słoneczne, które produkować będą czystą energię do zasilenia akumulatorów w elektrycznym pojeździe, którym poruszają się państwo Lindell. Państwa Lindell na drodze do osiągnięcia ambitnych celów wspierają eksperci ze znanych szwedzkich koncernów – Vattenfall i Volvo Cars oraz A-hus, firmy specjalizującej się w budowaniu drewnianych, niskoemisyjnych i energooszczędnych domów. W projekt zaangażowani są ponadto eksperci z Chalmers Univerity of Technology, którzy zapewnią wiarygodne wyliczenie śladu klimatycznego gospodarstwa państwa Lindell.

Oprócz domu, w którym zamieszkają państwo Lindell, budowane są jeszcze dwa ekologiczne domy, które będą pełnić funkcję edukacyjno-promocyjną. Jeden powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie gospodarstwa państwa Lindell, a drugi w Göteborgu. Większość z technologii i rozwiązań, których zadaniem jest zwiększanie efektywności energetycznej w gospodarstwie domowym, jest już dostępnych lub będą dostępne w niedalekiej przyszłości.

Postępy państwa Lindell na drodze do zminimalizowania śladu klimatycznego można śledzić na stronie www.onetonnelife.com


źródło: Aeris Futuro
www.aeris.eko.org.pl 


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl