Dofinansowania i dotacje
Prognoza rynku handlu emisjami (16119)
2013-09-03Redukcja wolumenów EUA sprzedawanych na aukcjach i niepewność w kwestii darmowych przydziałów powoduje wzrost prognozowanych cen - piszą analitycy domu maklerskiego Consus.
Prognoza średniej wartości uprawnień EUA w II półroczu 2013 r. wzrosła o 3,5 proc. w stosunku do lipcowej prognozy i wynosi 4,39 euro.
Głównymi czynnikami wpływającymi na cenę są:
1) zmniejszenie sierpniowego wolumenu uprawnień sprzedawanych na aukcjach – wzrost cen,
2) brak informacji o postępach prac nad finalną pulą darmowych przydziałów dla przedsiębiorstw – wzrost cen,
3) odsunięcie w czasie decyzji rządu Czech w sprawie "backloadingu" – wzrost cen.
Sytuacja na rynku carbon i rynkach powiązanych w dniu poprzedzającym przygotowywanie prognozy
W sierpniu wolumen uprawnień oferowanych na aukcjach został zredukowany niemal o połowę. Powyższy fakt w połączeniu z ciągłym brakiem informacji na temat ilości darmowych uprawnień, jakie mają być przydzielone instalacjom, a także brak terminu ich przydziału, zwiększa niepewność na rynku. Skutkuje to wzrostem wartości uprawnień. Ponadto w celu zabezpieczenia się przed nieplanowanymi zakupami w przyszłości, niektóre podmioty nabywają jednostki już dziś na rynku terminowym, tym samym podnoszą ich cenę.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na wzrost cen jest fakt, że kolejne państwo odkłada w czasie podjęcie decyzji w sprawie backloadingu. Czechy przypuszczalnie podejmą taką decyzję dopiero po wyborach do Parlamentu, które odbędą się najprawdopodobniej pod koniec października 2013 r.
Pomimo utrzymującego się braku zainteresowania jednostkami CER, ich wycena nadal rośnie. Prognoza średniej ceny w II półroczu 2013 r. wynosi 0,47 euro. Wspomniane jednostki mogą zostać wykorzystane w odpowiednim procencie przez instalacje do rozliczeń emisji. Ich wartość będzie również zależała od ostatecznych ilości darmowych przydziałów EUA.
W opracowaniu wykorzystano bieżące informacje oraz raporty i publikacje instytucji:
a) Komisja Europejska,
b) OECD,
c) US Energy Information,
d) Międzynarodowa Agencja Energetyczna,
e) Eurostat,
f) IMF,
g) Bank Światowy.
źródło: Dom Maklerski Consus SA
www.consus.eu
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl