Dofinansowania i dotacje
"Czworokąt wyszehradzki" ministrów środowiska (13529)
2011-11-10Wspólne stanowisko dotyczące, m.in. wizji w sprawie zmian klimatu, struktury nowej polityki finansowej UE i polityki spójności, działań na rzecz poprawy jakości powietrza oraz wymiany doświadczeń z wdrażania obszarów Natura 2000 przyjęli ministrowie z Polski, Czech, Węgier i Słowacji.
8 listopada w Republice Czeskiej zakończyło się XVIII Spotkanie Ministrów Środowiska Państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Bułgarii i Rumunii. W obradach wzięli udział Andrzej Kraszewski, minister środowiska i Joanna Maćkowiak-Pandera, podsekretarz stanu w MŚ.
Podczas spotkania ministrowie omawiali kwestie dotyczące przeciwdziałania zmianom klimatu i stanowiska na grudniowy szczyt klimatyczny ONZ w Durbanie. Odnieśli się do działań, jakie należy podjąć po zakończeniu obowiązywania Protokołu z Kioto.
We wspólnym oświadczeniu podpisanym 8 listopada br. mowa jest m.in. o przyszłości globalnego porozumienia w sprawie zmian klimatu, które powinno zobowiązywać największych emitentów do podejmowania odpowiednich działań.
Odbyła się również dyskusja na temat opcji zwiększenia celów redukcyjnych odnoszących się do emisji gazów cieplarnianych i Mapy drogowej w kierunku niskoemisyjnej gospodarki w 2050 r.
– Uczestnicy spotkania we wszystkich omawianych punktach wykazywali dużą jednomyślność – m.in. podkreślili znaczenie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną i wskazali, że przyszłe działania w tym zakresie wymagają ostrożnej oceny pod kątem potencjalnych kosztów, korzyści i wpływu na sektory przemysłowe w poszczególnych państwach członkowskich UE, w kontekście minimalizacji ryzyka ucieczki emisji – powiedziała Joanna Maćkowiak-Pandera, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
Ministrowie środowiska V4 byli także zgodni, co do możliwości przyznawania przejściowych bezpłatnych uprawnień do emisji dla sektora elektroenergetycznego (zgodnie z art. 10c dyrektywy EU ETS). Jego modernizacja w krajach członkowskich, w których gospodarka w dużym stopniu uzależniona jest od węgla, służyć będzie redukcji emisji generowanej przez ten rodzaj przemysłu.
Zajęto się również tematyką dotyczącą nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej i polityki spójności po roku 2014. Ministrowie wymienili się też doświadczeniami związanymi z wykorzystaniem funduszy europejskich w sektorze środowiska.
W oświadczeniu ministrów pojawiły się zapisy dotyczące procesu Rio+20 – konferencji mającej na celu odnowienie zobowiązań politycznych w obszarze zrównoważonego rozwoju. Podkreślili oni, że głównym celem Rio+20 jest zapewnienie nowego impulsu do wdrożenia praktycznych instrumentów przyspieszających realne korzyści dla codziennego życia ludzi w perspektywie długoterminowej. Według UE główne wyniki Konferencji Rio+20 powinny zawierać „mapę drogową w obszarze zielonej gospodarki" złożoną z konkretnych celów i działań na szczeblu międzynarodowym, jak również pakiet reform prowadzących do wzmocnienia międzynarodowego zarządzania środowiskiem.
Podczas spotkania w Czechach zadeklarowano wolę dalszej współpracy w obszarze ochrony powietrza i wymiany informacji. Ministrowie uzgodnili, że będą wspierać wspólne projekty dotyczące współpracy transgranicznej w tej dziedzinie.
Kolejnym tematem rozmów ministrów środowiska V4 były kwestie dotyczące doświadczeń we wdrażaniu Programu Natura 2000. Podkreślono, że przyszłe finansowanie zarządzania tymi obszarami ma duże znaczenie dla osiągnięcia celów Natura 2000.
XVIII Spotkanie Ministrów Środowiska Państw Grupy Wyszehradzkiej w rozszerzonej formule V4+ odbywało się 7 i 8 listopada br. w miejscowości Zbiroh w Czechach. W obradach wzięły także udział delegacje z Bułgarii i Rumunii. Dwudniową debatę zakończyło podpisanie przez ministrów środowiska Polski, Słowacji i Czech oraz ministra rozwoju obszarów wiejskich Węgier wspólnego oświadczenia w sprawie dalszej współpracy.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl