Dofinansowania i dotacje

Pierwsza duża biogazownia wybudowana przez grupę rolników (15790)

2013-06-13


W rejestrze biogazowni rolniczych, prowadzonym przez Agencję Rynku Rolnego, pojawiła się ostatnio nowa instalacja spod Rypina (woj. kujawsko-pomorskie), o mocy 1,9 MW. Jest to pierwsza biogazownia w Polsce wybudowana przez grupę rolników.

Większościowym udziałowcem w spółce "Biogazowni Rypin", będącej inwestorem tej instalacji, jest Spółdzielcza Grupa Producentów Trzody Chlewnej, skupiająca 16 rolników, zaś mniejszościowym - firma "Wiatrak", do której należy elektrownia wiatrowa o mocy 2,8 MW, usytuowana w sąsiedztwie wybudowanej biogazowni. Swój wkład w inwestycję ma także Spółdzielnia Samopomoc Chłopska oraz dwóch inwestorów prywatnych. Spółką „Biogazownia Rypin" kieruje Janusz Cieszyński, rolnik zajmujący się hodowlą świń.

Grupa rolników spod Rypina, która chciała wybudować na swoim gruncie, w miejscowości Starorypin Prywatny, biogazownię rolniczą, nie dysponowała wystarczającym do tego kapitałem. Dlatego doprosiła do swego przedsięwzięcia innych inwestorów. Ci zainteresowali się nim m.in. dlatego, że biogazownia miała być korzystnie zlokalizowana - to znaczy niedaleko miasta Rypin, do którego sieci ciepłowniczej mogła trafiać energia cieplna produkowana przez biogazową instalację w Starorypinie.

Rolnicy uzyskali na swą inwestycję 15,8 mln zł unijnej dotacji z programu "Infrastruktura i Środowisko", co pokryło ponad połowę kosztów budowy (wyniosły one łącznie 28,6 mln złotych). Budowa ruszyła w lipcu zeszłego roku, a wczesną wiosną tego roku instalacja została oddana na użytku. Jej głównym surowcem (substratem) jest kiszonka z kukurydzy, zbierana z pól rolników, którzy są współwłaścicielami biogazowni. Drugi surowiec to gnojowica pochodząca z gospodarstw tychże rolników.

Takie obiekty, budowane przez grupy rolników (zrzeszonych np. w rolniczych spółdzielniach), są częstym zjawiskiem w Danii. U nas barierą w ich powstawaniu może być niechęć wielu polskich rolników do prowadzenia wspólnych przedsięwzięć gospodarczych, do działania w grupach producenckich i zakładania spółdzielni.

Jacek Krzemiński

na podstawie: www.portalbiogazowy.pl, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego – www.kopdr.pl, informacje własne


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl