Dr Wojciech Szymalski, Prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju, dziękuje wszystkim którzy organizowali i wzięli udział w projekcie Dobry Klimat dla Powiatów (DOKLIP). Za który Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, otrzymała prestiżową nagrodę BestLIFE 2018.
Mieszkańcy powiatu starogardzkiego stają przed wielką szansą, bo to właśnie dla ich regionu przygotowano unikatowy, pierwszy w Polsce program rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, którego wizja brzmi „Ku zielonemu Kociewiu o niskoemisyjnym rozwoju”.
Powiat starogardzki oficjalnie stał się pierwszym powiatem w Polsce, który posiada perspektywiczny program działań zgodny z ideą gospodarki niskoemisyjnej. „Pilotażowy program niskowęglowego rozwoju powiatu starogardzkiego” (PPNR) – bo tak się ten dokument nazywa – miał swoją premierę 30 czerwca 2015 roku na konferencji zamykającej prace nad tym materiałem.
Czy powiat starogardzki pójdzie w kierunku gospodarki niskoemisyjnej? O tym, czy są szane na taką transformację dowiemy sie już 30 czerwca. Tego dnia odbędzie się Konferencja „Zielone Kociewie – Program Niskowęglowego Rozwoju do roku 2030”. Będzie ona zamykała prace nad Pilotażowym Programem Niskowęglowego Rozwoju powiatu starogardzkiego.
Prace nad Pilotażowym Programem Niskowęglowego Rozwoju dla powiatu starogardzkiego wchodzą w ostatnią fazę. Przedstawiamy do szerokich konsultacji propozycję wersji ostatecznej PPNR.
W dn. 31 marca br. w siedzibie starogardzkiego starostwa powiatowego odbyło się kolejne spotkanie poświęcone Pilotażowemu Programowi Niskowęglowego Rozwoju dla powiatu starogardzkiego. Wzięli w nim udział przedstawiciele lokalnych władz , eksperci, reprezentanci organizacji społecznychoraz biznesu.
Prace nad Powiatowym Programem Niskowęglowego Rozwoju dla powiatu starogardzkiego wchodzą w kolejny etap. Koordynujący prace Instytut na rzecz Ekorozwoju rozpoczyna konsultacje materiału, zawierającego propozycje konkretnych rozwiązań dla regionu. Z uwagi na wagę tej części, należy uznać, że jest to pierwsza przymiarka do właściwego Programu Niskowęglowego Rozwoju.
Zakończył się pierwszy etap prac nad Pilotażowym Programem Niskowęglowego Rozwoju dla powiatu starogardzkiego. Jego efektem jest dokument „Diagnoza” opisujący stan aktualny oraz wynikające z niego konsekwencje dla tworzenia i wdrażania PPNR.
Wczoraj, 29 stycznia, zgodnie z przyjętym harmonogramem odbyły się w Starogardzie Gdańskim warsztaty poświęcone Pilotażowemu Programowi Niskoemisyjnego Rozwoju dla powiatu starogardzkiego. Wzięli w nich udział przedstawiciele lokalnych władz i instytucji, biznesu, organizacji pozarządowych i społeczeństwa.
Zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu w ramach prac nad Pilotażowym Programem Niskowęglowego Rozwoju dla powiatu Starogardzkiego. Po etapie prac eksperckich, które trwały od listopada ubiegłego roku, przechodzimy do działań konsultacyjnych.
20. października w siedzibie starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim odbyła się konferencja otwierająca praca nad Powiatowym Programem Niskowęglowego Rozwoju dla powiatu starogardzkiego. Wzięło w niej udział ponad 40 osób reprezentujących władze lokalne, ze starostą Leszkiem Burczykiem na czele, przedstawiciele biznesu, organizacji pozarządowych oraz obywatele.
20. października w siedzibie starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, odbędzie się konferencja otwierająca praca nad Powiatowym Programem Niskowęglowego Rozwoju dla powiatu starogardzkiego. Tym samym powiat ma szasnę stać się jednym z pierwszych w Polsce regionów, przygotowanych na zmiany wynikające ze zmian klimatycznych oraz pilnej potrzeby poszukiwania alternatywnych w stosunku do węgla, źródeł energii.
PPNR to Pilotażowy Program Niskowęglowego Rozwoju, który jest częścią projektu „Dobry Klimat dla Powiatów” realizowanego na obszarze całego kraju przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. Powiat starogardzki został wybrany spośród 115 powiatów biorących udział w projekcie „Dobry Klimat dla Powiatów” by opracować PPNR. Jednocześnie gminy powiatu starogardzkiego wyraziły formalną intencję uczestniczenia w tym przedsięwzięciu. Powiat Starogardzki, jeśli przygotuje program, stanie się pierwszym powiatem posiadającym taki dokument.