Aktualności
Jak pracujemy podczas debat klimatycznych? (14900)
2012-10-12Celem każdej debaty klimatycznej jest wypracowanie lokalnych założeń Planu Niskowęglowego Rozwoju. W jaki sposób uczestnicy debat wypracowują tego typu założenia? Czego można się spodziewać będąc gościem naszej debaty? Czy uczestnictwo w naszych warsztatach jest trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy? Możemy już odpowiedzieć na te pytania. Pierwsze 4 debaty już za nami.
Każdą debatę otwiera ekspert reprezentujący projekt „Dobry klimat dla Powiatów” z Instytutu na rzecz Ekorozwoju lub Związku Powiatów Polskich. Podczas pierwszej debaty w Bydgoszczy był nim dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Po powitaniu następuje odczyt przesłania, jakie minister środowiska Marcin Korolec wystosował do uczestników debat.
W Bydgoszczy uczestników debaty powitała także pani wiceprezydent miasta Grażyna Ciemniak. W innych powiatach uczestników witają starostwie.
Następnie głos przekazywany jest Moderatorom debaty. Każda debata prowadzona jest przez parę Moderatorów, których pierwszym zadaniem jest omówienie prezentacji dotyczącej problemu zmian klimatu i jego znaczenia w skali globalnej, europejskiej, krajowej i lokalnej. Fakt, że zmiany klimatu mogą znacząco odmienić warunki gospodarcze każdej gminy czy powiatu jest zwykle dla uczestników dużym zaskoczeniem.
Po prezentacji następuje pokaz filmu „Tydzień z dobrym klimatem”, który zwykle jest dla uczestników szczególnie ważnym punktem odniesienia do dalszej pracy. Po obejrzeniu filmowej wypowiedzi dzieci z przedszkola „Baśniowa Kraina” w Mielcu obok tematu ochrony klimatu nie można już przejść obojętnie. Zdjęcie pochodzi z debaty w Płońsku.
Po przerwie rozpoczynają się warsztaty. Są one podzielone na 2-3 sesje pracy w grupach poprzedzielane prezentacją wyników prac grupowych. Podczas każdej sesji członkowie grup pracują metodą burzy mózgów, a więc krytyka proponowanych w grupie rozwiązań nie jest dopuszczalna. Dzięki temu praca przebiega szybko i w miłej atmosferze, tak jak na tym zdjęciu z Płońska.
W podsumowaniu poszczególnych sesji pracy grupowej reprezentanci każdej z grup prezentują swoje wyniki. Po prezentacji ekspert zwraca uwagę na podobieństwa w pracach wszystkich grup i w komentarzu dodatkowo wyjaśnia niektóre zagadnienia lub podsuwa dodatkowe pomysły. W tym miejscu zwykle może wywiązać się krótka kreatywna dyskusja z uczestnikami. Dzięki temu debata staje się bardziej inspirująca. Zdjęcie pochodzi z debaty w Bydgoszczy.
W grupach uczestnicy kolejno zastanawiają się nad uwarunkowaniami, jakie wynikają ze zmian klimatu dla swojego powiatu, następnie kierując się tymi warunkami wymyślają pomysły i tworzą wizje rozwoju powiatu do 2030 roku. Spośród pomysłów każdej z grup wyłaniany jest w głosowaniu jeden, który w ostatniej sesji opracowywany jest szczegółowo w zakresie zasobów i instrumentów, które można wykorzystać do jego wdrożenia. Na zdjęciu wyniki głosowania w Płońsku - wygrała energetyka rozproszona.
Na zakończenie debaty każdy uczestnik ma możliwość podzielenia się refleksjami ze wspólnej pracy z pozostałymi osobami na sesji podsumowującej debatę. Zwykle okazuje się, że obawy przed uczestnictwem w warsztacie były płonne, a uczestnicy wychodzą z sali w przekonaniu, że ten wysiłek się opłacał, oraz że ochrona klimatu to także kwestia do rozwiązania tu i teraz.
Całość debaty została zaplanowana w myśl metody scenario workshop. Relacje pomiędzy teorią prowadzenia spotkań za pomocą tej metody, a praktyką debat klimatycznych można prześledzić w załączonym pliku z tabelą porównawczą [zobacz>>].
Zanim uczestnicy debaty się na niej pojawią, otrzymują drogą mailową materiały do przestudiowania i inspiracji. Co warto przejrzeć i zrobić, zanim przyjdzie się na debatę:
-
Raport z przygotowań lokalnych do zmian klimatu [zobacz>>]
- Powiatowy Pakiet Klimatyczny - wersja do konsultacji z uczestnikami debat [zobacz>>]
-
Warto też wypełnić ankietę samooceny działań prowadzonych w powiecie w związku ze zmianami klimatu [zobacz>>]
Zdjęcia wykonali: Nina Woderska (Bydgoszcz), Wojciech Szymalski (Płońsk).
Zgłoś się na debatę w swoim powiecie.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl