Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
Debata „Przyszłość ciepłownictwa w Polsce” już 5 maja (21831)
2021-04-28Sezon grzewczy 2020/2021 powoli dobiega końca, ale wciąż pozostawia te same problemy ciepłownictwa w Polsce, które są znane i powtarzane od lat. Przeciętnego mieszkańca kraju nieszczególnie interesuje skąd pochodzi ciepło w jego mieszkaniu. Ważne, że grzejnik jest ciepły w zamian za zapłacony rachunek. Obecnie Polska jest na obowiązkowej ścieżce transformacji energetycznej i do 2050 roku (chociaż środowiska naukowe pragną daty 2040) powinna wprowadzić szereg zmian i reform, aby osiągnąć neutralność klimatyczną.
Ciągle powtarza się o wycofaniu z użycia węgla, który jest podstawowym źródłem ciepła w grzejnikach, ogrzewanie gazowe również zaczyna być na cenzurowanym przez Unię Europejską – dofinansowania go gazu ziemnego będą tylko do 2025 roku. Wszystko w celu redukcji emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. A jakie są możliwości ciepłownicze po zmianach? Na co najlepiej postawić?
Już 5 maja 2021 roku (środa), w godzinach 11:00 – 12:30 odbędzie się ekspercka debata on-line zatytułowana „Przyszłość ciepłownictwa w Polsce”. Organizatorem debaty jest portal ChrońmyKlimat.pl
Moderatorem debaty będzie dr Wojciech Szymalski z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, który razem z ekspertami postara się znaleźć odpowiedzi na pytania i kwestie dotyczące:
- Sposobów i surowców używanych do ogrzewania w Polsce za 20-30 lat?
- Jakie są aktualne perspektywy i zadania przedsiębiorstw ciepłowniczych?
- Jakie zmiany szykują się dla właścicieli domków czy zarządzających wspólnotami mieszkaniowymi?
- Czy warto dążyć, by większość budynków była za jakiś czas całkowicie zero-energetyczna?
Wśród uczestników debaty znaleźli się: przedstawiciel Forum Energii – Andrzej Rubczyński, przedstawiciel Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie – Bogusław Regulski, przedstawiciel Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE) – Jan Twardowski, oraz Andrzej Jurkiewicz z firmy EGmina.
Planowany program debaty „Przyszłość ciepłownictwa w Polsce”
1. Wstęp oraz przedstawienie gości debaty
2. Prezentacja wprowadzająca do debaty przygotowana przez Andrzeja Rubczyńskiego,
3. Dyskusja z udziałem zaproszonych gości, prowadzona przez dr Wojciecha Szymalskiego, na którą będzie przeznaczona pozostała część czasu.
4. Odpowiedzi na pytania internautów.
Debata transmitowana będzie w czasie rzeczywistym, na facebooku portalu ChrońmyKlimat.pl, facebooku Instytutu na rzecz Ekorozwoju, Linked In Instytutu na rzecz Ekorozwoju, oraz bezpośrednio na portalu ChrońmyKlimat.pl.
Organizatorem debaty jest portal ChrońmyKlimat.pl - niekomercyjny portal informacyjny dotyczący polityki klimatycznej w prowadzonym przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju (pierwszy ekologiczny think-tank w Polsce). Portal śledzi blisko 150 tys. użytkowników rocznie, a organizowane na żywo debaty docierają średnio nawet do 1000 oglądających jednocześnie.
Debata „Przyszłość ciepłownictwa w Polsce” odbędzie się w ramach projektu „LIFE_UNIFY - łącząc Unię Europejską na rzecz działań klimatycznych” dofinansowanego ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Projekt jest przedsięwzięciem kilkunastu unijnych partnerów pod przewodnictwem CAN-Europe. Wśród wspomnianych partnerów znajdują się:
- Centrum pro dopravu a energetiku, z.s. (Słowacja),
- Društvo za oblikovanje održivog razvoja (Chorwacja),
- 92-gruppen (Dania),
- Eestimaa Looduse Fond (Estonia),
- Germanwatch e.V. (Niemcy),
- Glopolis, o.p.s. (Belgia),
- Instytut Na Rzecz Ekorozwoju (Polska),
- Réseau Action Climat – France (Francja),
- Sociedad Española de Ornitología (Hiszpania),
- ZERO – Associação Sistema Terrestre Sustentável (Portugalia).
Projekt ma stymulować transformację energetyczną krajów członkowskich, poprzez oddziaływanie na fundusze europejskie czy przygotowywanie Krajowych Planów Energii i Klimatu oraz Długoterminowych Strategii Klimatycznych.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl