Dlaczego węgiel tanieje?
Zielony wodór kluczowy w transformacji energetycznej Polski (21376)
2020-06-23Integracja trzech gałęzi – transportu, ciepłownictwa i elektroenergetyki jest nową koncepcją funkcjonowania całego rynku energii. Jak może on wyglądać w 2050 roku? Jak konieczne zmiany przybliżą Polskę do celu neutralności klimatycznej? Forum Energii w nowej analizie przekonuje, że dobra strategia łączenia sektorów to korzyści dla polskiej gospodarki i społeczeństwa.
Komentując wnioski z nowego raportu "Polska neutralna klimatycznie 2050. Elektryfikacja i integracja sektorów", prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera ocenia, że w perspektywie 5-10 lat trudno spodziewać się rewolucyjnych zmian w energetyce, dlatego trzeba skupić się na wykorzystaniu technologii, które znamy.
– Zależało nam na pokazaniu w tej analizie wizji systemu energetycznego 2050 r., bo wtedy łatwiej uniknąć nietrafionych decyzji teraz. Publikujemy analizę w idealnym momencie, bo za chwilę Komisja Europejska pokaże wizję łączenia sektorów energetyki. Nam wychodzi, że emisje sektora energetycznego spadną znacząco – o 85 procent do 2050 r. Uważam, że model energetyki przyszłości jest bardzo zachęcający dla Polski i że warto postawić na nowe technologie. Jeszcze mamy szansę, żeby stały się naszą specjalnością – mówi dr Joanna Maćkowiak-Pandera, Prezes Forum Energii.
Forum Energii podkreśla, że elektryfikacja i łączenie sektorów oznacza zmianę modelu rynku energii elektrycznej, ponieważ pojawią się inne – w stosunku do obecnych – wyzwania związane z bilansowaniem systemu energetycznego.
Jak bilansować system energetyczny, gdy coraz większe znaczenie będzie odgrywać w nim generacja bazująca na zależnych pogodowo źródłach OZE?
Zdaniem Forum Energii, w tym celu należy przewidzieć różne formy magazynowania energii elektrycznej, zapewnić sezonowe magazyny ciepła lub wodoru, jednostki szczytowe wykorzystujące zielony wodór, zaplanować zarządzanie stroną popytową czy transgraniczny handel energią elektryczną.
Autorzy raportu zaznaczają, że nie można zapominać o konieczności znaczącej poprawy efektywności energetycznej budynków, aby były mniej energochłonne, a ważne będą również rozwiązania zwiększające elastyczność systemu elektroenergetycznego, takie jak zarządzanie ładowaniem i rozładowaniem akumulatorów pojazdów elektrycznych oraz zarządzanie pracą pomp ciepła. Konieczne będzie też ich zdaniem wprowadzenie taryf dynamicznych na energię elektryczną, które z pomocą bodźców rynkowych zwiększą elastyczność systemu.
Andrzej Rubczyński z Forum Energii ocenia, że do 2050 roku polski sektor energetyczny może stać się neutralny klimatycznie, a podstawą takiego systemu w jego opinii będą źródła odnawialne oraz zielony wodór, którego wytwarzanie w okresach nadpodaży energii pozwoli nie tylko częściowo zastąpić gaz ziemny, ale i skutecznie zmagazynować energię.
– To zielony wodór umożliwi w przyszłości zmniejszenie do zera emisji CO2 z sektora energetycznego i ciepłowniczego. Ważne jest to, że elektryfikacja ciepłownictwa i transportu w oparciu o krajowe źródła odnawialne uniezależni Polskę od dostaw surowców energetycznych z innych krajów. Polska może być w pełni niezależna energetycznie – komentuje Andrzej Rubczyński.
Źródło: gramwzielone.pl
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl