Dlaczego węgiel tanieje?
Rozpędzony rynek kolektorów słonecznych nie zwalnia tempa (16195)
2013-09-28Rynek kolektorów słonecznych jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się rynków kapitałowych w branży OZE w Polsce, w segmencie zielonego ciepła i chłodu. I jednym z najbardziej obiecujących. Sektor ten ma olbrzymi potencjał i perspektywy wzrostu jako wiodąca technologia tzw. energetyki prosumenckiej. Pomimo tego, że kolektory słoneczne wykorzystuje w Polsce już ponad 110 tysięcy użytkowników, nasycenie rynku (0,032 m2 na głowę mieszkańca) jest o rząd wielkości niższe niż w krajach europejskich o podobnym nasłonecznieniu.
Przy utrzymaniu obecnego tempa wzrostu – a wszystko wskazuje że tak się właśnie stanie – i przy widocznym spowolnieniu w innych branżach OZE, w 2013 roku kolektory słoneczne staną się pod względem mocy zainstalowanej drugą w kraju (po energetyce wiatrowej) technologią OZE.
Niezwykle dobre perspektywy finansowania kolektorów słonecznych w ramach polityki spójności UE na lata 2014-2020, funkcjonujący obecnie program dotacji do zakupu kolektorów słonecznych NFOŚiGW oraz nowy program priorytetowy o nazwie Prosument pozwalają z dużym optymizmem patrzeć na dalszy rozwój branży.
W raporcie '2013 (piąta edycja) dostępne są m.in.:
-
pełny obraz rynku kolektorów słonecznych w Polsce
-
statystyki sprzedaży instalacji słonecznych,
-
sprzedaż w regionach Polski,
-
porównanie sprzedaży w oparciu o dotacje NFOŚiGW
-
sprzedaż instalacji słonecznych w podziale na systemy ogrzewania,
-
rozkład inwestycji ze względu na finansowanie,
-
export oraz import kolektorów słonecznych,
-
zatrudnienie w sektorze,
-
łańcuch dostaw w sektorze,
-
analiza zmian cen powierzchni całkowitej i apertury na przestrzeni 3 lat,
-
analiza okresów gwarancyjnych na systemy słoneczne
-
dane statystyczne kolektorów słonecznych dostępnych na rynku polskim w latach 2010-2012,
-
analiza cen kolektorów słonecznych
-
polski rynek instalacji słonecznych na tle UE.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl