Dlaczego węgiel tanieje?

Parlament Europejski za większym udziałem OZE do 2030 r. i jednolitym europejskim systemem wsparcia (15760)

2013-05-28


chaunceydavis818 flickr BYParlament Europejski określił swoje stanowisko nt. unijnej strategii rozwoju energetyki odnawialnej, w opublikowanym 21 maja br. projekcie Rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie bieżących wyzwań i szans związanych z energią odnawialną na europejskim wewnętrznym rynku energii.

W projekcie rezolucji Parlament Europejski wzywa do wyznaczenia obligatoryjnego udziału OZE w konsumpcji energii w Unii Europejskiej do roku 2030, zaznaczając, że opowiada się za przyjęciem ambitniejszych celów niż proponowane przez Komisję Europejską. Propozycje KE zakładają ustanowienie celu 40% udziału zielonej energii w konsumpcji energii we Wspólnocie do roku 2030, tymczasem parlamentarna frakcja socjalistów opowiada się nawet za zwiększeniem tego celu do 45%. Przyjęciom amibitnych celów w zakresie OZE do roku 2030, co pokazało głosowanie Parlamentu Europejskiego dotyczące przyjęcia raportu nt. OZE, sprzeciwiają się parlamentarni konserwatyści.

"(...) należy sformułować cele końcowe i pośrednie do roku 2050, aby zaprezentować wiarygodną perspektywę przyszłości energii odnawialnej w UE; [Parlament] przypomina, że wszystkie scenariusze przedstawione przez Komisję w planie działania w dziedzinie energii na rok 2050 zakładają, że udział energii odnawialnej w koszyku energii UE w 2030 r. będzie wynosił przynajmniej 30%; proponuje w związku z tym, aby UE dążyła do osiągnięcia jeszcze wyższego udziału; wzywa Komisję do oceny kosztów i korzyści wprowadzenia ogólnounijnego obowiązkowego celu w zakresie energii odnawialnych do 2030 r., wzajemnego oddziaływania w połączeniu z innymi ewentualnymi celami polityki klimatycznej i energetycznej, w szczególności w połączeniu z celem redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz jego wpływu na konkurencyjność europejskich gałęzi przemysłu, w tym sektorów przemysłu opartych na energii odnawialnej" – czytamy w projekcie rezolucji.

W projekcie wiele miejsca poświęca się ponadto potrzebie większego wykorzystania biomasy, przy czym podkreśla się potrzebę korzystania z jej zasobów w sposób zrównoważony, aby wykorzystanie jej w celach energetycznych nie kolidowało z potrzebami żywnościowymi. "Parlament Europejski wzywa UE do zagwarantowania, że promowanie odnawialnych zasobów w produkcji i wykorzystywaniu energii nie zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu, zrównoważonej produkcji wysokiej jakości żywności oraz konkurencyjności rolnictwa".

Parlament Europejski zwraca także uwagę na potrzebę stworzenia po 2020 roku spójnego systemu wsparcia dla energii odnawialnej w Unii Europejsiej  w przeciwieństwie do obecnie funkcjonujących systemów wsparcia i różnych poziomów dopłat w poszczególnych krajach Wspólnoty.

"W związku z różnorodnością systemów wsparcia w państwach członkowskich [Parlament Europejski] dostrzega konieczność przyspieszenia dyskusji na temat zwiększenia konwergencji i odpowiedniego europejskiego systemu wsparcia na okres po 2020 r; jest przekonany, że w perspektywie długofalowej bardziej zintegrowany system wspierania rozwoju energii odnawialnej na poziomie UE, uwzględniający wszystkie różnice regionalne i geograficzne oraz istniejące inicjatywy ponadnarodowe i wpisujący się w ogólne wysiłki na rzecz obniżenia emisyjności, mógłby umożliwić uwolnienie całego potencjału energii odnawialnej w najbardziej opłacalny sposób oraz zaistnienie warunków uczciwej konkurencji; zauważa, że istniejąca dyrektywa w sprawie promowania energii odnawialnej umożliwia rządom korzystanie ze wspólnych systemów wsparcia; zauważa, że doświadczenia niektórych państw europejskich pokazują, w jaki sposób wspólne podejście stosowane na zintegrowanym rynku energii elektrycznej umożliwia wprowadzanie przynoszących wzajemne korzyści innowacji między systemami krajowymi; zwraca się do Komisji o ocenę, w kontekście ram po roku 2020, czy europejski mechanizm wsparcia w zakresie energii odnawialnej umożliwi uwolnienie całego potencjału energii odnawialnej w bardziej opłacalny sposób i w jaki sposób mogłaby działać postępująca konwergencja"  czytamy w projekcie rezolucji nt. OZE.

Pełną treść projektu rezolucji można znaleźć pod linkiem:

 

źródło: Gram w Zielone, fot. chaunceydavis818 flickr BY


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl