Inicjatywy lokalne
Apple buduje farmy fotowoltaiczne w Chinach (18451)
2015-04-23Po inwestycjach w farmy fotowoltaiczne, które zasilają w energię serwerowe centra Apple w USA, amerykański potentat wchodzi na chiński rynek fotowoltaiczny.
Apple zainwestuje w projekty fotowoltaiczne, które zrealizuje w Chinach razem z amerykańską firmą SunPower. Ich łączna moc wyniesie 40 MW. Instalacje powstaną w prowincji Syczuan, w środkowo-zachodniej części kraju.
Pierwsze instalacje PV realizowane w Chinach wspólnie przez Apple i SunPower zostały już podłączone do sieci. Wykonano je na jednoosiowych trackerach w technologii Low-Concentration Photovoltaic.
Budowa instalacji o mocy 40 MW ma się zakończyć w IV kwartale br. Szacowany roczny uzysk energii wyniesie 80 GWh. Wcześniej SunPower dostarczył instalacje do sześciu instalacji fotowoltaicznych zbudowanych w USA przez Apple. Ich moc wynosi w sumie 90 MW.
W tym roku Chiny mają być największym rynkiem fotowoltaicznym na świecie pod względem dodanego potencjału PV. Ambitny plan chińskiego rządu zakłada na ten rok budowę 17,8 GW instalacji fotowoltaicznych. Dane za I kwartał pokazują, że Chińczycy ten wynik mogą zrealizować z zapasem. W pierwszym kwartale br. w Chinach powstało 5,04 GW instalacji PV, z czego 4,38 GW to duże przemysłowe instalacje PV. Na koniec I kwartału br. potencjał fotowoltaiki w Chinach wzrósł do 33,12 GW.
Amerykański deweloper SunPower poinformował ostatnio, że obok farm PV w Chinach zrealizuje podobne projekty m.in. w RPA, gdzie chce wybudować farmy fotowoltaiczne o mocy 86 MW. Dodatkowo SunPower uruchomi w RPA linie produkcyjne paneli fotowoltaicznych o potencjale 160 MW. Zakład SunPower powstanie w Kapsztadzie.
Większościowym udziałowcem SunPower jest francuski koncern paliwowy Total.
Źródło: gramwzielone.pl
http://gramwzielone.pl/
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl