Publikacje zagraniczne

Wasted: Europe's Untapped Resource (16897)

2014-02-28


wastedEuropa posiada niewykorzystany potencjał w zakresie przekształcania odpadów z rolnictwa, leśnictwa, przemysłu i gospodarstw domowych do zaawansowanych biopaliw niskoemisyjnych. Może go spożytkować tylko wtedy, gdy ustanowi solidne ramy zrównoważonego rozwoju i ambitne cele zmniejszenia emisji dwutlenku węgla z paliw transportowych do 2030 r. wynika z raportu "Wasted: Europe's Untapped Resource".

Z dokumentu wynika, że jeśli wszystkie zrównoważone odpady pochodzące z rolnictwa, leśnictwa, gospodarstw domowych i przemysłu byłyby wykorzystywane do produkcji paliw transportowych, mogłyby zastąpić około 37 mln ton ropy rocznie do 2030 roku. Potencjał ten stanowiłby równowartość 16% zapotrzebowania na paliwa w transporcie drogowym w 2030 roku.

Wykorzystanie tego technicznego potencjału w przemyśle pomoże utworzyć do 300 tysięcy bezpośrednich miejsc pracy w całej Europie do roku 2030. Może również stanowić alternatywę dla zmniejszających się rezerw paliw kopalnych i znacząco obniżyć wzrost emisji z transportu w Europie, który według prognoz będzie największym źródłem emisji CO2 do roku 2030.

Raport "Wasted: Europe's Untapped Resource" został przygotowany przez Międzynarodową Radę ds. Czystego Transportu i NNFCC i zrecenzowany przez Instytut Europejskiej Polityki Ochrony Środowiska (IEEP). Powstał przy wsparciu: Biochemtex, Birdlife Europe, British Airways, European Climate Foundation, the European Environmental Bureau, European Waste to Advanced Biofuels Association, Institute for European Environmental Policy, LanzaTech, Novozymes, Petrotec, Transport & Environment, UPM, Virgin Atlantic Airways, WWF.

Pobierz raport w pliku PDF.

 

źródło: UPM

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl