Publikacje zagraniczne

ONZ rozpoczyna 10-letni program walki z pustynnieniem (9111)

2010-09-08


img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'ONZ wdraża program podnoszenia świadomości oraz poziomu ochrony i zarządzania obszarami suchymi, które są domem dla jednej trzeciej części światowej ludności i które stoją w obliczu poważnych problemów ekonomicznych i środowiskowych – „Dziesięć lat dla pustyń i walki z pustynnieniem” (ang. „Decade for Deserts and Fight against desretification”), obliczony na 10 lat.  
„Ciągła degradacja ziemi, czy to z powodu zmian klimatycznych, nieprawidłowego rolnictwa, czy niewłaściwego zarządzania zasobami wodnymi, może spowodować brak wystarczającej ilości żywności. To z kolei, może prowadzić do zagłodzenia wielu społeczności, a także okradania z żywności terenów bardziej produktywnych” – stwierdził Ban Ki-moon, sekretarz generalny ONZ.

„Rozpoczynając ten program, zobowiązujemy się zwiększyć nasze wysiłki w działaniach na rzecz ochrony ziemi, aby osiągnąć cele milenijnego rozwoju i zapewnić ludzkości bezpieczną przyszłość”.

Pustynnienie, degradacja ziemi na obszarach pustynnych, występuje na 3,6 miliardach hektarów, co stanowi 25% powierzchni lądu. Zagraża to życiu ponad 1 miliarda ludzi w około 100 krajach.

Członkowie ONZ, opierając się o powyższe informacje, odnieśli się do rosnącego zagrożenia pustynnieniem i zaapelowali o utworzenie uchwały, której celem byłoby jego zwalczanie oraz skuteczniejsza ochrona i zarządzanie obszarami pustynnymi w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Światowe rozpoczęcie programu miało miejsce w Fortaleza – w brazylijskim, półpustynnym stanie Ceara, podczas drugiej konferencji międzynarodowej dotyczącej klimatu, zrównoważenia oraz rozwoju obszarów półpustynnych.

W Nairobi w Kenii, w siedzibie UNEP (Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych) rozpoczęto natomiast afrykańską edycję programu.

Pozostałe regionalne edycje planowane są w następujących miejscach: dla Ameryki Północnej w Nowym Jorku we wrześniu, a dla Azji w Korei w październiku. Edycja europejska rozpocznie się najpóźniej – w listopadzie.

Mimo iż niepokój związany z pustynnieniem narasta, sytuacja nie jest beznadziejna. Efekty działań związanych ze zwalczaniem biodegradacji odnoszą pozytywne skutki – jednak potrzeba więcej działań, aby zakończyć i odwrócić proces pustynnienia na całym świecie.

Luc Gnacadja, sekretarz wykonawczy OZN ds. konwencji do zwalczania pustynnienia ostrzegł, że międzynarodowa społeczność musi zdecydować, czy chce prowadzić sprawy środowiska tak jak do tej pory, co doprowadzi do poważnych i przedłużających się suszy, powodzi i niedoboru wody, czy wybierze drogę alternatywną, która „skieruje nasze wspólne działania ku zrównoważonemu rozwojowi”.

Gnacadja dodał także, że przesłanie programu streszcza się w stwierdzeniu, że Ziemia daje życie, „więc musimy zrobić wszystko, by obszary pustynne pozostały produktywne i funkcjonalne”. Wizja programu opiera się na „wspólnym odwracaniu i zapobieganiu pustynnieniu oraz biodegradacji, a także łagodzeniu skutków suszy w obszarach nią dotkniętych, aby zmniejszać biedę i sprzyjać zrównoważonemu rozwojowi.”

źródło: unep.org, fot. www.sxc.hu
 


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl