Publikacje zagraniczne

Niemcy: ceny magazynów energii spadły już o 25% (18037)

2015-01-03


galeria

W 2013 roku niemiecki rząd wprowadził system dopłat do zakupu domowych magazynów energii. W efekcie rynek magazynowania energii za naszą zachodnią granicą zaczął szybko się rozwijać, co zaowocowało dużym spadkiem cen oferowanych na nim urządzeń.

Jak wynika z danych, które przedstawiło niemieckie stowarzyszenie branży solarnej BSW-Solar, ceny magazynów gromadzących energię z instalacji fotowoltaicznych spadły w 2014 roku o 25%.

– To miły prezent świąteczny dla niemieckiej transformacji energetycznej (Energiewende) i dla wszystkich właścicieli instalacji solarnych. Tańsze magazyny energii słonecznej sprawiają, że właściciele systemów PV bardziej się uniezależnią i będą mogli liczyć na stałe koszty energii elektrycznej w długim okresie – komentuje Carsten Körnig z BSW-Solar.

W maju ubiegłego roku niemiecki rząd uruchomił federalny program dopłat do zakupu domowych magazynów energii. Już po czterech miesiącach z programu skorzystało ponad 1100 niemieckich gospodarstw domowych. Beneficjenci programu, którzy zainstalują domowe magazyny energii, mogą liczyć na zwrot kosztów w wysokości do 30%. Dodatkowo inwestor może skorzystać z niskooprocentowanej pożyczki.

Dzięki notowanemu ostatnio spadkowi cen domowych magazynów energii w Niemczech rośnie zainteresowanie tego typu systemami. Według danych banku KfW, pośredniczącego w realizacji programu państwowego, w III kwartale br. liczba zaakceptowanych aplikacji wzrosła o 1/3. Stowarzyszenie BSW-Solar informuje, że w Niemczech z magazynów energii korzysta już ponad 15 tysięcy gospodarstw domowych.

Federalny program dopłat do zakupu magazynów energii w Niemczech zaczyna ponadto przynosić efekty w postaci coraz widoczniejszej dominacji niemieckich firm na europejskim rynku tego typu urządzeń.

Źródło: gramwzielone.pl

http://gramwzielone.pl/


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl