Książki / raporty
Wielkie koncerny naftowe chcą wiercić pod ostatnią ostoją goryli górskich (15722)
2013-05-18Międzynarodowa organizacja WWF apeluje do francuskiego koncernu paliwowego Total o rezygnację z planów wydobycia ropy naftowej na terenie Parku Narodowego Wirunga w Demokratycznej Republice Konga (DRK). Wirunga jest jedną z dwóch ostatnich na świecie ostoi krytycznie zagrożonych goryli górskich – żyje tu 200 z 880 tych niezwykle rzadkich zwierząt. Był to też pierwszy afrykański park narodowy wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.
17 maja br.odbyło się spotkanie udziałowców koncernu Total, które mogło zadecydować o dalszych losach tego unikatowego miejsca – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
"Francuski koncern paliwowy Total posiada koncesję na wydobycie ropy naftowej na terenie Parku Narodowego Wirunga" – mówi Jean Baptiste Roelens z organizacji ekologicznej WWF. "Koncesja ta pokrywa blisko 1/4 obecnej powierzchni parku. Nie możemy pozwolić na to, aby przyroda była chroniona tylko na papierze. Dlatego WWF apeluje do inwestorów koncernu Total o jasną i konkretną deklarację, że nie zdecydują się na wydobywanie paliw kopalnych na terenie Parku Narodowego Wirunga, ani też na żadnym innym obszarze światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO".
Park Narodowy Wirunga, fot. WWF
Organizacja ekologiczna WWF przekazała inwestorom francuskiego koncernu paliwowego Total list otwarty i liczy na konkretną odpowiedź i zobowiązanie. Obecnie koncesje na wydobycie paliw kopalnych pokrywają aż 85% powierzchni Parku Narodowego Virunga. 1/3 wszystkich koncesji należy do francuskiego koncernu paliwowego Total, a właścicielem połowy jest brytyjski koncern Soco International.
Mapa koncesji pod Parkiem Wirunga. Kliknij, aby powiększyć
Park Narodowy Wirunga został wpisany na listę obiektów światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO w 1979 roku. Jest domem dla ponad 200 gatunków ssaków i 700 gatunków ptaków. Działalność wydobywcza na terenie parku może zaburzyć jego równowagę, wpływając negatywnie rzadkie gatunki zwierząt, takie jak goryle górskie, słonie, hipopotamy lub okapi. WWF chroni przyrodę w DRK już od wielu lat. Dzięki jego wsparciu udało się zorganizować patrole strażników w parku Wirunga. Prowadzone są również projekty, które mają zmniejszyć presję ludzi na ostoję goryli, przede wszystkim wycinkę lasu, w celu pozyskania materiału opałowego.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl