Książki / raporty
Jak radzić sobie z suszą? (14792)
2012-09-16Wisła pobiła rekord niskiego stanu wody, 11 września br. wodowskaz w Warszawie pokazał 58 cm. Aby uniknąć przyszłych problemów z brakiem wody, Ministerstwo Środowiska proponuje nowe prawo wodne i strategiczne działania dotyczące adaptacji do zmian klimatu.
Od kilku tygodni zmniejszają się stany wód w rzekach i innych zbiornikach w Polsce. Najbardziej dokuczliwe jest to na Śląsku i w Małopolsce. Wisła bije rekordy, wczoraj wodowskaz w Warszawie pokazał 58 cm. Jest to najniższy stan jaki zanotowano od 1799 roku, odkąd rozpoczęto pomiary. Przez całe lato borykaliśmy się również z krótkotrwałymi obfitymi opadami deszczu. Często opadom towarzyszyły burze i porywiste wiatry. Duże opady skutkowały podtopieniami, a czasem nawet lokalnymi powodziami.
Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i walka ze skutkami suszy to priorytety działań Ministra Środowiska w gospodarce wodnej. Narzędziami do osiągnięcia celu są: nowelizacja ustawy "Prawo wodne" i działania związane z adaptacją do zmian klimatu.
Stan Wisły w Porcie Praskim w Warszawie, 12 września 2012 r. Fot. Wojciech Szymalski, InE
"Opracowujemy nową ustawę "Prawo wodne", w której upraszczamy zarządzanie wodami w Polsce. Bierzemy również pod uwagę potrzeby wynikające z zagrożeń powodziowych i z problemów związanych z suszą, chociażby w ten sposób, że odpowiednie instytucje będą zarządzać całymi zlewniami rzek. Podział zarządzania według mapy administracyjnej nie jest dobry , bo przecież rzeki nie płyną zgodnie z podziałem na np. województwa. Walcząc z susza lub powodzią trzeba mieć na względzie, w przypadku np. Wisły, cały bieg rzeki – od gór do morza.
Adaptacja do zmian klimatu po przede wszystkim potrzeba nowych inwestycji w gospodarce wodnej. Intensywnie szukamy środków – budżetowych, unijnych i innych, które pozwolą stworzyć nowoczesną infrastrukturę wodną. Oczywiście, nowa ustawa "Prawo wodne", również zawiera nowe pomysły na finansowanie" – powiedział Stanisław Gawłowski.
Obecnie prowadzone są prace inwestycyjne między innymi na obszarze Górnej Wisły, gdzie powstają zbiorniki retencyjne: Kąty Myscowa na Wisłoce, Dukla na Jasiołce i Rudawka Rymanowska na Wisłoku.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl