Książki / raporty

Bogaty w łupki region Hiszpanii przeciwko szczelinowaniu hydraulicznemu (15615)

2013-04-19


euractivUstawodawcy z położonego na północy Hiszpanii regionu Kantabria jednogłośnie przegłosowali 8 kwietnia  br. zakaz szczelinowania hydraulicznego ze względów środowiskowych. Tym samym odbierając nadzieje rządu centralnego na projekt wspierający powstawanie miejsc pracy w tej części kraju.

Hiszpania, która walczy obecnie z głęboką recesją i wysokim bezrobociem, importuje aż ok. 76 proc. energii. Technologia wydobycia gazu ze skał łupkowych, zwana szczelinowaniem hydraulicznym ('fracking') mogłaby odciążyć budżet kraju zmniejszając jego zależność od importowanej ropy, węgla i gazu.

Wczesne szacunki wskazują, że Hiszpania posiada szerokie rezerwy gazu z łupków. Jednocześnie ekolodzy mają wątpliwości co do bezpieczeństwa wykorzystywania technologii szczelinowania, która obejmuje wtłaczanie wody z 0,5-2 proc. dodatków chemicznych pod wysokim ciśnieniem do podziemnych formacji skalnych.

Rządząca Kantabrią Partia Ludowa, która ma bezwzględną większość w parlamencie regionalnym zaproponowała prawo zabraniające szczelinowania. Ustawa przeszła głosami wszystkich partii politycznych. Na twitterze parlament Kantabrii napisał: „Jednogłośnie. Prawo zakazujące szczelinowania hydraulicznego przyjęte."

Jednocześnie Partia Ludowa na poziomie narodowym, partia rządząca mająca większość w hiszpańskim parlamencie, zadeklarowała poparcie dla szczelinowania o ile będzie się odbywało w sposób bezpieczny dla środowiska. Partia ta może chcieć obalić decyzję swojej regionalnej flanki.

Obietnica taniej energii

W Stanach Zjednoczonych gaz łupkowy pomógł w procesie transformacji rynku energii obniżając ceny gazu i węgla. W rezultacie zachęcił gazo-chłonne sektory przemysłu tj. petrochemię do powrotu na ojczystą ziemię dzięki obfitości taniej energii.

Ale w Europie sektor ten rozwija się dużo wolniej i napotyka na wątpliwości ekologów, które doprowadziły do zakazu szczelinowania we Francji i w Bułgarii.

Shale Gas Europe (tłum. Europejski Gaz Łupkowy), grupa lobbingowa, twierdzi, że rezerwy gazu z łupków w Hiszpanii należą do największych na świecie. „Duże rezerwy gazu w hiszpańskich skałach łupkowych, technicznie nadające się do wydobycia, mają szansę zreformować gospodarkę kraju w sytuacji, kiedy zmaga się z rozrastającym się długiem publicznym i z narzuconą polityką ostrego zaciskania pasa", mówi grupa.

Niepotwierdzone rezerwy

Chociaż nie ma żadnych udowodnionych informacji nt. ilości hiszpańskiego gazu, niektórzy analitycy szacują je na 1,4 bln m2, wystarczająco, by pokryć zapotrzebowanie na energię całej UE przez okres trzech lat. Jednak szacunki w tej dziedzinie często okazują się niezgodne z rzeczywistością.

Na przykład Polska, która miała nadzieje na jedne z największych rezerw w Europie, musiała okroić wstępne szacunki o ok. 90 proc. po uzyskaniu wyników szczegółowych badań i rozczarowujących odwiertach.

 

źródło: Euractiv


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl